Hlavní navigace

Menopauza za deset minut

[Tisková zpráva] Nedávný průzkum prokázal, že více než 58 % českých žen je v souvislosti s menopauzou znepokojeno akutními fyzickými příznaky, jako jsou například návaly horka a nespavost. Zatímco o těchto symptomech menopauzy ženy často vědí, již méně si jich uvědomuje příznaky, které mají vliv například na zdraví srdce. Mnoho žen o menopauzálních komplikacích nerado mluví, a to nejen se svými blízkými, ale také s odborníky.

Sdílet

Nyní mají příležitost dozvědět se o tomto citlivém tématu více. Stačí bez obav a studu využít služeb bezplatné Informační linky 800 175 324 nebo navštívit novou „naučnou stezku“ na www.meno-pauza.cz, díky které se během 10 minut dozví základní informace o menopauze.  

„České ženy se v souvislosti s menopauzou nejvíce obávají akutních fyzických a psychických symptomů, jako jsou např. změny nálady, na dlouhodobá rizika ale zapomínají. Akutní fyzické problémy se na prvním místě umístily i ve Velké Británii, Francii a Polsku, kde průzkum na toto téma také proběhl,“ uvedla Mgr. Markéta Kořenská z TNS AISA, která tento průzkum na konci roku 2008 uskutečnila. Menopauza mimo jiné ovlivňuje zdraví srdce a vznik osteoporózy. Průzkum bohužel ukázal, že ženy na tyto dlouhodobé „neviditelné“ příznaky, které v období menopauzy rostou a mohou být z dlouhodobého hlediska příčinou zdravotních problémů, zapomínají. Jen 22 % z více než 300 menopauzálních žen uvedlo, že se obává nemocí srdce, na která umírá 16× více žen než na obávanější rakovinu prsu, pouze 11 % si pak uvědomuje možné zdravotní komplikace související se zvýšenou hladinou cholesterolu. Dlouhodobě zvýšená hladina cholesterolu může vést k tomu, že se cholesterol ukládá v cévních stěnách, zužuje průtok krve a zatěžuje srdečně-cévní systém.

„Mnoho žen neví, že by se mělo s ohledem na blížící se menopauzu začít aktivně připravovat již přibližně od svých 40. narozenin. Pokud tuto informaci mají, často si nejsou jisté, jak životní styl správně upravit a co v něm přesně změnit,“ říká Margareta Iliopulosová, DiS., nutriční terapeutka z bezplatné Informační linky 800 175 324. Právě jim pomáhají nové webové stránky www.meno-pauza.cz, na nichž ženy najdou speciální „naučnou stezku“, která jim v 7 krocích během 10 minut poskytne nejdůležitější informace o menopauze. Obrátit se mohou také na bezplatnou Informační linku 800 175 324.

 „Obecně lze doporučit, aby ženy v předmenopauzálním a menopauzálním věku hlavně dodržovaly pitný režim, konzumovaly dostatečné množství vlákniny a kvalitních bílkovin  a rozhodně omezily přísun živočišných tuků ve prospěch rostlinných. V tomto věku řeší vedle problémů s nadváhou mnoho žen také vyšší hladinu cholesterolu,“ radí Margareta Iliopulosová, DiS.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).