Hlavní navigace

Lidem chybí peníze už i na jídlo

[Tisková zpráva] (CVVM) Nový výzkum veřejného mínění Akademie věd ukázal, že lidé pociťují nedostatek peněz v rodinném rozpočtu především na jídlo.

Sdílet

Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd se dotazovalo lidí, jestli se jim v době ekonomické krize na nějaké zboží nedostává peněz.

Výsledky šetření ukazují, že 19 procent respondentú cítí nedostatek peněz na jídlo (včetně 3 procent, kteří na tuto otázku odpověděli „určitě ano“). Celkem 24 procent lidí chybí peníze na běžné nepotravinářské zboží denní potřeby (z toho 4 procentům určitě).

Lidé tvrdí, že peníze nemají ani na léky

Dále více než třetině Čechů – 34 procentům lidí – chybí peníze na oblečení či obuv (z toho 8 procentům určitě) a 43 procentům na bydlení, včetně výdajů za teplo, vodu, elektřinu a podobně – 13 procent odpovědělo že „určitě ano“.

Více než polovina lidí (54 procent) má problém si koupit nějaké vybavení domácnosti a jiné zboží dlouhodobého užívání (19 procent určitě) nebo rekreační a sportovní potřeby (23 procent určitě).

A peníze začínají chybět už i na zdraví. Alespoň 38 procent lidí řeklo, že nemá na zdravotní péči, léky a zdravotnické potřeby (12 procent určitě) a 26 procent respondetů uvedlo, že peníze rodině chybí na vzdělávání, výdaje na studium a učební pomůcky (9 procent určitě).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).