Hlavní navigace

Lékařům Fakultní nemocnice Olomouc bude při operacích pomáhat robot

[Tisková zpráva] Lékaři budou robota nasazovat na některé operace především v urologii, ve všeobecné i hrudní chirurgii, v gynekologii a v budoucnu patrně také v oblasti cévní chirurgie.

Sdílet

Ve Fakultní nemocnici Olomouc vzniká nové centrum robotické chirurgie. Operačního robota začnou tamní lékaři používat už během několika dnů. Systém da Vinci zakoupilo největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji za 60 milionů korun, přičemž polovinu této částky poskytl jako dotaci stát. Olomoucká nemocnice je po Brně teprve druhou fakultní nemocnicí v zemi, která má robota da Vinci k dispozici, v České republice je to devátý robotický systém. Lékaři budou robota nasazovat na některé operace především v urologii, ve všeobecné i hrudní chirurgii, v gynekologii a v budoucnu patrně také v oblasti cévní chirurgie.

 Operační robotický systém da Vinci dorazil do Olomouce na konci minulého týdne. Nyní bude probíhat jeho zkušební provoz. Lékaři, kteří jej budou při operacích používat, si práci s robotem vyzkoušeli během zaškolení ve francouzském Štrasburku. „Je to velký posun v kvalitě chirurgické léčby a jsme rádi, že můžeme našim pacientům poskytnout další špičkovou péči. Zavedení robotického systému bude znamenat především větší komfort pro pacienty. Menší zásah do jejich těla zkracuje dobu léčení i rekonvalescence. Šetrnější přístup tak bude efektivní také z hlediska nákladů na léčbu,“ podotkl ředitel FNOL MUDr. Radomír Maráček.

Operační robot da Vinci, který pořídila olomoucká nemocnice, je složený ze tří hlavních částí. Operační konzola má čtyři ramena, na nichž se podle typu operace obměňují nástroje. Druhou částí je přístrojová věž a třetí takzvaná ovládací konzola, odkud operatér řídí ramena s nástroji a kde má díky 3D obrazu dokonalý přehled o operované oblasti. Jeho spolupracovníci mohou výkon sledovat na dvou obrazovkách přímo na sále. „Robot se používá při minimálně-invazivních laparoskopických operacích, při nichž se nástroje zavádějí do těla pouze třemi nebo čtyřmi několikamilime­trovými vstupy. Oproti klasické laparoskopii, která se někdy také označuje jako chirurgie klíčovou dírkou, má robot velkou výhodu v tom, že jsou jeho operační nástroje pohyblivější. Dá se s nimi manipulovat i v oblastech jinak nepřístupných,“ uvedl přednosta Urologické kliniky a vedoucí lékař robotnického centra FNOL doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D.

Operační konzola robota s nástroji je umístěna u operačního stolu. Operatér řídí robotova ramena s nástroji pomocí ovládací konzoly ze vzdálenosti několika metrů. Všechny pohyby robota jsou zpracovány počítačem, který zpřesňuje práci chirurgických nástrojů v pacientově těle. „Takové přesnosti není operatér-člověk nikdy schopen dosáhnout. Robotický systém totiž eliminuje třes rukou chirurga, který jej ovládá. Tyto operace jsou pro pacienta velmi bezpečné a opravdu šetrné, protože při nich dochází k menšímu poškození okolních tkání,“ popsal doc. Študent.

Robot da Vinci měl původně sloužit americké armádě na letadlových lodích, aby chirurg mohl řídit operační výkon na dálku z vojenské základny. V civilní medicíně se používá od počátku tisíciletí. Da Vinci není klasický robot, protože sám o sobě nemůže provádět operaci. Přenáší pouze pohyby chirurgových rukou, který díky tomuto systému násobí své chirurgické schopnosti. Do běžného provozu by robot ve Fakultní nemocnici Olomouc mohl být uveden v průběhu měsíce září.

Egon Havrlant

tiskový mluvčí

Fakultní nemocnice Olomouc

I. P. Pavlova 6, 775 20 Olomouc

tel.: 588 442 489, mobil: 606 607 687e-mail: egon.havrlant@fnol.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).