Hlavní navigace

Lékárníci vítají omezení volného prodeje přípravků s pseudoefedrinem

Aktualizováno 25. 2. 2009 10:04
Poslanecká sněmovna schválila změnu zákona o návykových látkách, díky které se výrazně omezí zneužívání přípravků obsahujících pseudoefedrin pro výrobu návykových látek.

Sdílet

Praha, 19. února 2009 – Poslanecká sněmovna schválila návrh poslankyně Kateřiny Konečné na převedení léků s pseudoefedrinem mezi léčiva, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis. Lékárníci tuto změnu vítají. Stát od nich tímto krokem konečně převzal odpovědnost za řešení drogové problematiky a zneužívání léků s obsahem pseudoefedrinu. Většina z těchto léků totiž končí ve varnách pervitinu. Drogová scéna si surovinu pro svou výrobu pořizuje převážně právě v lékárnách a domáhá se jí často velmi nevybíravým způsobem. Schválená změna zákona tak citelně omezí výrobu pervitinu v České republice a vyžene výrobce drog z lékáren.

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček krok zákonodárců přivítal: „Zákonodárci učinili významný krok v boji proti pervitinu a přispěli k ochraně všech, kteří se s vařiči a distributory drog dostávají do styku. Je velká škoda, že to trvalo tak dlouho.“ Pervitin přitom zdaleka neohrožuje jen jeho uživatele, ale i všechny osoby, které žijí v sousedství varen. Z těch totiž uniká velké množství jedovatých chemických látek.

Snížení dostupnosti pervitinu ochrání též potenciální uživatele z řad mládeže a v neposlední řadě sníží kriminalitu s ním související. „Snadná dostupnost léků určených k výrobě pervitinu znamenala vždy značnou zátěž pro policii a soudy. Vůle ke změně však dosud chyběla. Rozhodnutí poslanců proto považuji za průlomové,“ říká ústecká krajská státní zástupkyně JUDr. Lenka Bradáčová. K ní se přidává i ředitel Národní protidrogové centrály plk. Mgr. Jakub Frydrych: „Aktuálně je Česká republika celoevropsky vnímána jako velmi významný producent pervitinu. Nynější legislativní snaha je deklarací vážného zájmu o změnu, která nás řadí mezi země aktivně se podílející na boji proti drogám a kterou proto jednoznačně vítám.“

Pacienti touto změnou nebudou v žádném případě poškozeni ani omezeni v léčbě. Na trhu existuje dostatek terapeuticky ekvivalentních přípravků. Ty jsou dostupné v lékárnách bez jakéhokoliv omezení, jejich výdej není vázán na lékařský předpis.

Pro další informace:

Mgr. Stanislav Havlíček, prezident ČLnK:               +420 724 782 6­32havlicek@lekarnici.cz

Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK:                +420 606 649 1­80hojny@lekarnici.cz

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:       +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).