Hlavní navigace

Každý druhý Čech má na dovolené strach o své zdraví

[Tisková zpráva] Dovolená je symbolem relaxace, zábavy a nabírání nových sil po každodenním pracovním vytížení. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK má však každý druhý Čech dovolenou spojenou nejenom s příjemně prožitými chvílemi, ale i s obavami o své zdraví.

Sdílet

Co se zdá doma jako menší zdravotní problém, může se stát v cizině velmi nepříjemnou komplikací. Dle ankety internetového portálu Žena-in.cz potřeboval během dovolené lékařské ošetření pro sebe nebo svého blízkého každý pátý Čech. Jakékoliv ošetření v zahraničí může značně usnadnit Elektronická zdravotní knížka, která představuje důležitý zdroj zdravotních informací pro tamní lékaře či zdravotnické pracovníky. Sdílení zdravotní dokumentace pacienta v rámci Evropské unie (například pomocí EZK) by využila dle uvedené ankety naprostá většina respondentů (87 %).

Čtěte téma: Syndrom „hrozné dovolené“

Namísto relaxace těla i duše nás někdy čeká pěkný nápor na nervy. Těžko zabráníte setkání s blbcem na pláži nebo zpoždění letadla, rozhodně je ale na vašem uvážení, jestli se na tu pláž tím letadlem vůbec stojí za to vypravit.

Obavy ze zdravotních problémů za hranicemi České republiky řeší přibližně polovina lidí cestovním pojištěním. Přestože má člověk pojištění, neznamená to, že se nemůže dostat v zahraničí do úzkých. Například více než čtvrtina ze 1400 respondentů v anketě Žena-in.cz neměla přehled o očkováních, která podstoupili kvůli cestování, ani o době jejich expirace. Problémem může být také jazyková bariéra mezi pacientem a lékařem. Ne každý si navíc pamatuje přesný název léků, které užívá.

Velkou pomocí při řešení podobných starostí může být, nejenom v zahraničí, Elektronická zdravotní knížka (EZK). Ta totiž obsahuje důležitá zdravotní data o pacientovi, která jsou přístupná přes internet z jakéhokoliv místa na světě 24 hodin denně. EZK také pacientovi značně usnadňuje komunikaci s lékařem. „Všechny diagnózy a medikace jsou v EZK zapisovány v mezinárodně uznávaných kódech nebo latině. K dispozici je i anglická mutace jednotlivých záznamů, proto i lékaři v zahraničí mnohem lépe a rychleji porozumí pacientovu zdravotnímu stavu a mohou tak správně stanovit diagnózu,“ vysvětluje Ing. Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP, a.s.

V Elektronické zdravotní knížce jsou zapsány veškeré důležité zdravotní informace o pacientovi počínaje typem krevní skupiny, druhem alergie nebo přehledem absolvovaných očkování až po aktuální anamnézu. Výhody EZK při ošetření v zahraničí potvrzuje i náš nejlepší handicapovaný sportovec, paralympijský cyklista Jiří Ježek: „Při svých startech v zahraničí jsem samozřejmě již několikrát musel vyhledat lékařské ošetření. Ať to byly vážnější úrazy při závodech či jen nepříjemná onemocnění na tréninkových pobytech, vždy byla Elektronická zdravotní knížka výhodou. Především pro samotného lékaře, který se o mne na místě staral a mohl tak nasadit ideální léčbu. Jako pacient nemusím pátrat v paměti, co mi kdy kdo předepsal a jak mě léčil, v Elektronické zdravotní knížce mám vše přesně zapsáno. Myslím, že EZK by měla být na cestách stejnou samozřejmostí jako odpovídající zdravotní pojištění. A to nejen pro sportovce. Všichni víme, že úraz či nemoc může bohužel potkat každého kdekoli. Tak proč nebýt alespoň trochu připravený?“ 

Aktuálně využívá výhod služby Elektronické zdravotní knížky více než 1 900 000 uživatelů. Zřízení i vedení EZK je k dispozici exklusivně pro pojištěnce VZP ČR, a to zcela zdarma.


Informace o společnosti

Společnost IZIP, a. s.

Systém Elektronických zdravotních knížek představuje unikátní patentovanou službu v ČR, která je vedena pod patentem „Způsob shromažďování, evidence a zpřístupnění informací o zdravotní péči a jejích výsledcích a jeho použití“ z roku 2002
u Úřadu průmyslového vlastnictví. V České republice neexistuje adekvátní systém sdílení zdravotních údajů (mezi lékaři
a pacientem a mezi lékaři navzájem) ke službě Elektronické zdravotní knížky (EZK). Systém Elektronických zdravotních knížek představuje vysoce zabezpečený souhrn zdravotních informací pacienta zpracovaný ve formě virtuální EZK. Výrazně zkvalitňuje péči o pacienta samotného, zároveň zefektivňuje poskytovanou péči a šetří finanční prostředky v celém procesu poskytování zdravotní péče. Díky své komplexnosti je velmi kladně hodnocen v rámci Evropské unie, která si jej zvolila jako referenční projekt.


Elektronická zdravotní knížka – průvodce zdravím

Čtyři pilíře vašeho zdraví

■      Emergentní dataset

Důležitá zdravotní data pacienta nutná pro záchranu života, do kterých, v případě ohrožení, může nahlédnout záchranná zdravotnická služba. Zasahující lékař se tak včas dozví zásadní informace o pacientovi jako je krevní skupina, poslední očkování proti tetanu, rizikové faktory, alergie a trvalá medikace.

■       Zdravotní informace ve vlastních rukou

Elektronická zdravotní knížka (EZK) slouží k zapisování i čtení, tedy sdílení zdravotních informací mezi pacientem a lékařem a mezi lékaři navzájem. Je dostupná přes internet z kteréhokoliv místa 24 hodin denně. Uložená data jsou vysoce zabezpečena. Díky EZK má pacient přehled o všech vyšetřeních, jejich výsledcích i léčbě. Stává se vlastníkem svých zdravotních dat, která může v případě potřeby poskytnout ošetřujícím lékařům. Ti mohou rychleji a kvalitněji rozhodnout o diagnóze, zahájení cílené léčby, předejít zatěžování pacienta nevhodnou kombinací léků, či opakovaným vyšetřením.

■      Osobní účet pojištěnce

Obsahuje přehledy vykázané zdravotní péče, uhrazených regulačních poplatků, doplatků na léky a umožňuje kontrolovat historii pojištění a plateb pojistného. Pacient je tak informován o nákladech, které byly vynaloženy na jeho léčbu. Součástí zprávy je také identifikace případných nedoplatků na pojistném.

■      Manažer zdraví

Elektronická zdravotní knížka upozorňuje lékaře i pacienty na preventivní aktivity a informuje o zdravotních rizicích. K dispozici je například kalendář preventivních prohlídek, očkovací kalendář, upozorňování formou SMS/emailu, BMI index, měření krevního tlaku a cukru v krvi.

Bezpečnost

Společnost IZIP věnuje maximální pozornost oblasti bezpečnosti dat. Provoz EZK probíhá plně v souladu s platnou českou legislativou. Společnost IZIP je registrována Úřadem pro ochranu osobních údajů a je nositelem certifikace ISO 27001 a ISO 9001.

Registrace

O zřízení Elektronické zdravotní knížky lze zažádat u svého lékaře nebo lékárníka. Pro pojištěnce VZP je registrace dostupná i na vybraných pobočkách České pošty vybavených pracovištěm Czech POINT a na 19 pobočkách Pojišťovny VZP, a.s., dále na označených registračních místech. Zaregistrovat se můžete také online na webových stránkách www.izip.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).