Hlavní navigace

Kam s malými dětmi? Reforma přinese změny

[Tisková zpráva] (Prostor pro rodinu) MPSV chystá v rámci sociální reformy i nové možnosti služeb péče o malé a předškolní děti.

Sdílet

Občanské sdružení Prostor pro rodinu (www.prostorpro­rodinu.cz) informuje o plánovaných novinách v péči o malé děti:

Ministerstvo navazuje na původní „Prorodinný balíček“ P. Nečase, který je pozměněn. Pokud návrh projde schvalovacím řízením, od půlky roku 2012 již bude platit:

  • Pokud jste rodičem s dítětem do 7 let, budete moci poskytovat rodičovskou výpomoc u sebe doma. Ke svému jednomu dítěti se bidete moci starart až o tři další děti ze sousedství (max. vždy do počtu 4 děti). Na tuto činnost nebude potřeba mít živnostenský list, pouze bude nutné se zaevidovat na příslušném úřadě. Za službu rodičovské výpomoci není stanovená maximální výše finanční odměny, jako tomu bylo v původním návrhu, ale tato odměna bude zdanitelná jako jakýkoli jiný příjem – bez daňových úlev. 
  • Pokud máte dítě starší 7 let, nebo děti nemáte, a přesto byste si přáli pečovat o děti ve své domácnosti, bude zapotřebí absolvovat specializovaný kurs, akreditovaný MPSV.

Ministerstvo též chystá zjednodušeni podmínek na živnost péče o děti do tří let v denním režimu, úpravu hygienických a prostorových norem pro zřizování poskytování péče v dětských skupinách. Podmínky budou stanoveny podle počtu dětí ve skupině. Čím bude dětská skupina větší, podmínky se budou přibližovat nárokům na zřízení školky.

Termín „miniškolka“ se nebude v novém zákoně vyskytovat, pro péči o malou skupinu dětí bude fungovat termín „dětská skupina“. Slovo miniškolky by totiž mohlo připomínat stávající mateřské školy a v dětských skupinách se bude jednat o poskytování jiné služby, než v klasických MŠ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).