Hlavní navigace

Jihočeský kraj zůstává nejohroženější oblastí klíšťovou encefalitidou

[Tisková zpráva] Elektronická zdravotní knížka vám pohlídá očkování

Sdílet

Jarní měsíce jsou nejvhodnější dobou k preventivnímu očkování proti klíšťatům. Uživatelé IZIP|Elektronické zdravotní knížky (EZK) si mohou termíny jednotlivých očkování snadno pohlídat v aplikaci Očkovacího kalendáře. Právě nyní, v období zvýšeného zájmu o očkování proti klíšťové encefalitidě (KE), které se aplikuje v několika dávkách, jde o službu mimořádně atraktivní. 

Čtěte téma: Klíšťovou encefalitidu chytíte i bez klíštěte

Každý rok se jen v Evropě objeví v průměru téměř 3000 případů lidí, kteří si ze setkání s klíštětem odnášejí vážné následky. ČR je co do počtu nakažených bohužel na 1. místě. 

V Jihočeském kraji využívá výhod EZK již přes 113 tisíc uživatelů, zapojeno je více než 850 lékařů a výhod systému využívá již téměř 500 zdravotnických zařízení. EZK umožňuje klientům mít přehled o vlastním zdravotním stavu a lékaři v systému například nemusí zdlouhavě čekat na laboratorní výsledky, ale mají je prakticky ihned po provedení a zpracování k dispozici,“ upozorňuje Ing. Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP, a.s.

Podle statistik počet onemocnění způsobených infikovanými klíšťaty v Česku neustále narůstá. Pod vlivem změn klimatu se klíšťata již nevyskytují pouze v nízkých nadmořských výškách, ale rozšiřují se i do horského pásma. Zatím však nejohroženější oblastí zůstává stále Jihočeský kraj. Státní zdravotní ústav (SZÚ) zde opět zaznamenal největší výskyt onemocnění KE, téměř pětinu všech případů (146 z celkového počtu 816 případů). Onemocnění KE je v ČR podrobně sledováno a počet nemocných stále stoupá. Loňský rok byl spolu s rokem 2006 statisticky nejhorším.

Čtěte téma: Jak se správně zbavit klíštěte?

Také vyndaváte klíště krouživými pohyby nebo jej máčíte olejem? Oboje je špatně.

Nejlepším způsobem, jak se před onemocněním chránit, je účinné očkování, pro které je právě nyní ideální čas. Očkování probíhá ve třech dávkách, ovšem po třech letech je nutné ho obnovit. Kvůli bezchybné účinnosti vakcíny je třeba termíny důsledně dodržovat. Jenže – kdo z nás nezapomíná?

Jak si tedy co nejlépe jednotlivé dávky očkování ohlídat? Klienti EZK to mají snadné. Mohou využít aplikace Očkovacího kalendáře v Elektronické zdravotní knížce, který funguje jako spolehlivý patron vašeho očkování. Najdete v ní přehled absolvovaných očkování, zároveň si jednoduše prohlédnete, na kdy jsou naplánované termíny dalších přeočkování. Jakmile se přiblíží čas pro další dávku či obnovu očkování, Elektronická zdravotní knížka vás sama prostřednictvím e-mailu či SMS zprávy upozorní a zabrání tak znehodnocení již aplikovaných dávek možným opomenutím. 

„Klienti VZP nejenom v Jihočeském kraji mohou využívat speciální benefit naší pojišťovny, tedy unikátní službu Elektronické zdravotní knížky. Naše pojišťovna je plně orientována na své klienty, kteří očekávají možnost mít aktuální přehled o svém zdraví a poskytované zdravotní péči. Je to jedna z mnoha výhod, kterou mohou naši pojištěnci využít,“ říká specialista marketingu a komunikace KP VZP pro Jihočeský kraj Viktor Lavička.

Zdroj: IZIP

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).