Hlavní navigace

Jaro prožijte v pohodě – s Elektronickou zdravotní knížkou, zdravou stravou a pohybem

[Tisková zpráva] Velká únava, vyčerpání, nedostatek energie, bolesti hlavy spojené s alergickým kýcháním – to jsou pocity řady lidí na začátku jara. Co s tím? Zdravý životní styl, pravidelný pitný režim, správné stravování a trocha pohybu v kombinaci s přehledem o vašem zdravotním stavu v Elektronické zdravotní knížce může z tohoto nejkrásnějšího ročního období udělat pohodu i pro váš organismus. Například až 20 procent Čechů trpí nějakou formou alergie, přičemž alergiků každý rok přibývá – v Česku řádově desetitisíce ročně.

Sdílet

Nárůst alergií je způsoben změnou prostředí a životního stylu. Nejenom alergie způsobují zdravotní komplikace, ale z řady průzkumů vyplývá, že až30 procent Čechů trpí nadváhou a 25 procent obezitou. Jenom za poslední tři roky přibylo pět procent obézních, tedy zhruba 425 tisíc lidí. V České republice se s obezitou a nadváhou potýká 13 procent dětí ve věku šest až deset let.

Klienti IZIP|Elektronické zdravotní knížky (EZK) si do své EZK mohou zapsat informace o alergiích, tato data jsou navíc součástí i tzv. Emergentního datasetu, do kterého může nahlédnout záchranná služba v případě ohrožení života. Aktivní přístup ke svému zdraví usnadňuje i další funkce EZK – měření indexu BMI. Údaje o aktuální hmotnosti je možné zadávat do EZK samostatně, hodnotu indexu BMI byste měli nechat posoudit vašeho obvodního lékaře. Zaznamenané údaje se názorně zobrazí v čase v dynamickém grafu a můžete je tak sledovat dlouhodobě.

„V minulosti jsem si často snažil hlídat váhu, ale bohužel nikdy neuhlídal. Mám pocit, že se mi daří ji snižovat až v posledním období díky pravidelné stravě z kvalitních potravin a dostatku pohybu,“ říká známý šéfkuchař a hvězda televizního pořadu ‚Ano, šéfe‘ Zdeněk Pohlreich a dodává: "Možnost sledovat v Elektronické zdravotní knížce své tělesné parametry v průběhu roku považuju za zajímavý způsob kontroly životního stylu.“

V Elektronické zdravotní knížce najdete také tzv. WHR index (Waist-Hip Ratio), který představuje poměr mezi vaším pasem a boky. Jde o spolehlivý indikátor množství intra-abdominálního tuku. Podle hodnoty indexu lze usuzovat na riziko různých zdravotních komplikací.

Pro novou tvář Elektronické zdravotní knížky Lucii Váchovou je štíhlá linie prakticky povinností. “Jako modelka se musím neustále hlídat, ale s nadváhou problémy většinou nemám, spíše naopak – je pro mě obtížné přibrat. Proto vítám, když si mohu zapisovat údaje o mé hmotnosti na jedno místo a vždycky se budu moci podívat, jakou váhu jsem měla před rokem nebo před dvěma a tomu přizpůsobit svoje stravovací návyky,“ prozrazuje Miss ČR roku 2003, modelka a televizní moderátorka Lucie Váchová.

V Elektronické zdravotní knížce si mohou klienti vést také záznamy o hladině cukru v krvi nebo zapisovat informace o krevním tlaku. Například při dlouhodobém vysokém tlaku jsou ohroženy cévy, srdce a další orgány, proto je průběžná kontrola těchto fyziologických dat velmi důležitá. „Lidé by se neměli spoléhat pouze na svého lékaře, ale zapojit se aktivně do léčebného procesu. K tomu jistě napomůže moderní systém sledování zdravotního stavu, který nabízí Elektronická zdravotní knížka,“ doplňuje MUDr. Pavel Hronek, lékař a předseda představenstva IZIP a.s.

Informace o společnosti

Společnost IZIP, a. s.

Společnost IZIP se specializuje na elektronické zdravotnictví s využitím nejmodernějších dostupných technologií prostřednictvím systému IZIP (internetový přístup ke zdravotním informacím pacienta). Ten představuje souhrn zdravotních informací pacienta zpracovaný ve formě Elektronické zdravotní knížky (EZK). Výrazně zkvalitňuje péči o pacienta samotného, zároveň zefektivňuje poskytovanou péči a šetří finanční prostředky v celém procesu poskytování zdravotní péče. Díky své komplexnosti je velmi kladně hodnocen v rámci Evropské unie, která si jej zvolila jako referenční projekt.

Elektronická zdravotní knížka – průvodce zdravím

Čtyři pilíře vašeho zdraví

■    Zdravotní informace ve vlastních rukou

Elektronická zdravotní knížka (EZK) slouží k zapisování i čtení, tedy sdílení zdravotních informací mezi pacientem a lékařem a mezi lékaři navzájem. Je dostupná přes internet z kteréhokoliv místa 24 hodin denně. Uložená data jsou vysoce zabezpečena. Díky EZK má pacient přehled o všech vyšetřeních, jejich výsledcích i léčbě. Stává se vlastníkem svých zdravotních dat, která může v případě potřeby poskytnout ošetřujícím lékařům. Ti mohou rychleji a kvalitněji rozhodnout o diagnóze, zahájení cílené léčby, předejít zatěžování pacienta nevhodnou kombinací léků, či opakovaným vyšetřením.

■    Emergentní dataset

Důležitá zdravotní data pacienta nutná pro záchranu života, do kterých, v případě ohrožení, může nahlédnout záchranná zdravotnická služba. Zasahující lékař se tak včas dozví zásadní informace o pacientovi jako je krevní skupina, poslední očkování proti tetanu, rizikové faktory, alergie a trvalá medikace.

■    Manažer zdraví

IZIP|Elektronická zdravotní knížka upozorňuje lékaře i pacienty na preventivní aktivity a informuje o zdravotních rizicích. K dispozici je například kalendář preventivních prohlídek, očkovací kalendář, upozorňování formou SMS/emailu, BMI index, měření krevního tlaku a cukru v krvi.

 ■    Osobní účet pojištěnce

Obsahuje přehledy vykázané péče, uhrazených regulačních poplatků a doplatků na léky a umožňuje kontrolovat historii pojištění a plateb pojistného.

Bezpečnost

Společnost IZIP věnuje maximální pozornost oblasti bezpečnosti dat. Provoz EZK probíhá plně v souladu s platnou českou legislativou. Společnost IZIP je registrována Úřadem pro ochranu osobních údajů a je nositelem certifikace ISO 27001 a ISO 9001.

Registrace

O zřízení Elektronické zdravotní knížky lze zažádat u svého lékaře nebo lékárníka. Pro pojištěnce VZP je registrace dostupná i na vybraných pobočkách České pošty vybavených pracovištěm Czech POINT a na 19 pobočkách Pojišťovny VZP, a.s., dále na označených registračních místech a na webových stránkách www.izip.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).