Hlavní navigace

Jak pomáhá telefon při léčbě schizofrenie?

[Tisková zpráva] Originální český projekt ITAREPS je zaměřený na snížení psychiatrických hospitalizací u psychotických onemocnění, zejména schizofrenie.

Sdílet

Schizofrenií trpí v České republice více než 50 tisíc osob, v roce 2005 bylo s touto závažnou diagnózou hospitalizováno více než 12 tisíc pacientů. Schizofrenie je charakterizována častými relapsy, tedy znovupropuknutím nemoci. Program ITAREPS je zlomovým prostředkem při léčbě, neboť přicházející relapsy v rané fázi zachytí. ITAREPS tedy umožňuje včasné odhalení a následnou úpravu terapie, která je při léčbě zcela zásadní a zabrání tak hrozící hospitalizaci nemocného.

Originální český projekt ITAREPS je zaměřený na snížení psychiatrických hospitalizací u psychotických onemocnění, zejména schizofrenie. Myšlenky využití moderních technologií v medicíně se chopil tým Psychiatrického centra Praha ve spolupráci s Academica Medica Pragensia za podpory společnosti Eli Lilly a pod technickou záštitou Katedry kybernetiky při ČVUT.

„V rámci naší studie jsme ve sledovaném období zaznamenali celkem 86 hospitalizací před zařazením do programu a jen 23 hospitalizací po zařazení do projektu ITAREPS. Statisticky se tedy počet hospitalizací snížil o 73 %,“ říká o projektu MUDr. Filip Španiel, Ph.D., z Psychiatrického centra v Praze. Program ITAREPS je díky své cenové nenáročnosti možné využít v jakékoliv psychiatrické ambulanci v České i Slovenské republice. Jednoduchá obsluha projektu je zajištěna pomocí webových stránek www.itareps.com.

ITAREPS zajišťuje využitím mobilní technologie to, co je v praxi velice obtížné. Umožňuje totiž, aby byli pacient a jeho rodina v kontaktu s lékařem dlouhodobě a kontinuálně. Princip využití programu je velice jednoduchý: pacient a vybraný rodinný příslušník pravidelně vždy ve čtvrtek vyplňuje dotazník a výsledky odesílá v jednoduchém kódu 10 čísel pomocí sms zprávy. Tento dotazník zaznamenává aktuální stav a náladu pacienta, které jsou zaslány na číslo programu ITAREPS.

Software odpovědi vyhodnocuje a v případě, že je posoudí jako rizikové, okamžitě upozorní lékaře. Zpráva, která je zasílána, obsahuje upozornění na pacientův zhoršený stav a návrh dalšího postupu. Ošetřující lékař má po registraci možnost nalézt podrobnější popis stavu svého pacienta a přizpůsobit jeho léčbu aktuální situaci.

Schizofrenie je závažná duševní choroba, kterou provází změna myšlení a vnímání reality. Ve většině případů bývá narušena i celková paleta emočních reakcí na vnější podněty a schopnost komunikace s okolím. Primárními příznaky jsou především bludy (přesvědčení o skutečnosti, která reálně neexistuje, např. pronásledování) a halucinace (vnímání vjemů, které ve skutečnosti neexistují, např. cizích hlasů). U pacienta, jenž trpí schizofrenií, dochází k rozštěpu mysli (ve smyslu rozporu ve vnímání reality a realitou samotnou) a celkovému úpadku osobnosti. Touto nemocí trpí více než 1 % světové populace.

Eli Lilly je přední farmaceutická společnost s vlastním výzkumem, která se zaměřuje na produkci medicínských přípravků z řady terapeutických oblastí. Firma má bohatou a dlouhou historii ve vývoji inovativních terapií. V roce 1923 vyvinula a přinesla na trh první komerčně dostupný inzulín, prvenství má také v komerční produkci penicilinu.

Eli Lilly rozvíjí své portfolio špičkových farmaceutických produktů i dále. Uplatňuje nejnovější poznatky z vlastních laboratoří po celém světě, zároveň spolupracuje s významnými vědeckými organizacemi a aktivně využívá nejmodernější technologie.

Eli Lilly zaměstnává více než 42 tisíc pracovníků po celém světě a léky dodává do 143 zemí. V České republice působí společnost Eli Lilly od roku 1992 a je zde aktivní v diabetologii, psychiatrii, onkologii, endokrinologii a léčbě erektilní dysfunkce a osteoporózy.  


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).