Hlavní navigace

Internetový kurz Hravě žij zdravě

[Tisková zpráva] Velmi závažným problémem současné doby je dětská obezita. Média, odborníci na výživu i pedagogové jí proto věnují stále více pozornosti. Největší vliv na obézní děti však mají rodiče, kteří u svých dětí bohužel kila navíc často nevidí, nebo je záměrně ignorují. Nezřídka mají totiž sami problémy s vyšší hmotností, a vychovávají tak i své děti.

Sdílet

V prevenci dětské obezity má vynikající výsledky kognitivně behaviorální terapie, využívaná k léčbě závislostí, fóbií nebo úzkostných stavů. Z praxe vyplývá, že tento druh terapie nabízí řadu možností, jak vést děti ke zdravému životnímu stylu. Princip kognitivně behaviorální terapie spočívá v hravém, zábavném a tedy motivujícím předávání informací o výživě a dalších oblastech zdravého životního stylu s použitím specifických technik, které umožňují okamžitou aplikaci nabytých informací běžném životě.

Škola hrou

Na základě kognitivně behaviorálního přístupu byl vytvořen projekt Hravě žij zdravě, který slouží k podpoře léčby a především prevenci dětské obezity. Cílem tohoto projektuje zapojení, vzdělávání a motivování dětí (ne jen těch, které již mají nějaké to kilo navíc) k přirozenému zařazení zásad správné výživy a zdravého životního stylu do každodenní života. Stěžejní aktivitou projektu Hravě žij zdravě je internetový kurz, zaměřený zejména na změnu stravovacích návyků s důrazem na správnou skladbu jídelníčku a správný stravovací režim.

Tento kurz má za úkol vysvětlit dětem důležitost jednotlivých denních jídel, naučit je správně jíst i kulturně stolovat. Internetový kurz Hravě žij zdravě ale sleduje také pohybovou aktivitu dětí a snaží se motivovat je ke zkrácení času tráveného u televize nebo počítačových her. Primárně je určen žákům pátých ročníků základních škol, kteří mají šanci soutěžit o hodnotné ceny, nesoutěžně se však do něj mohou zapojit i žáci dalších ročníků. Internetový kurz Hravě žij zdravě zaštiťuje občanské sdružení Hravě žij zdravě, hlavními partnery jsou Česká technologická platforma pro potraviny a Potravinářská komora České republiky, odbornými garanty společnost STOB a Poradenské centrum Výživa dětí.

Čtyři lekce a Deníček

Hlavní program internetového kurzu Hravě žij zdravě trvá čtyři týdny. Každý týdenje soutěžním třídám zpřístupněna nová lekce v podobě hry, umožňující žákům plnit zábavné úkoly zaměřené na různá témata, např. stravovací režim, složení jídelníčku, kultura stolování, pohybové aktivity. Na každou lekci mají soutěžící minimálně sedm dní (kolik času zbývá na dokončení konkrétní lekce a kolik do konce celé soutěže, ukazuje odpočítávadlo).

První tři lekce se skládají ze vzdělávací části, úkolů a bodovaného závěrečného testu. Čtvrtá lekce slouží k opakování všech předchozích informací a bodovaná je celá. V průběhu těchto čtyř lekcí získávají děti zábavnou formou základní informace z oblasti zdravého životního stylu, které pak mohou prakticky vyzkoušet v záznamové části Deníček. Do Deníčku si soutěžící zapisují svůj jídelníček, pitný režim a pohybové aktivity, a získávají tak další cenné body. Program jim navíc poskytuje zpětnou vazbu – vyhodnotí, jak byly v dodržování zásad zdravého životního stylu úspěšní.

www.hravezijzdra­ve.cz

V rámci internetového kurzu Hravě žij zdravě mohou žáci získávat informace také v sekci
Pro zvídavé, kam jsou zařazena zajímavá témata z oblasti zdravého životního stylu (výživa, pohybové aktivity, riziko užívání návykových látek aj.), rady pro děti, které trápí nadbytečné kilogramy nebo extrémní štíhlost, a kapitoly o vnímání vlastního těla s upozorněním na problémy související s poruchami příjmu potravy.

Pedagogům nabízejí stránky soutěže ke stažení Metodické a pracovní listy, které svým obsahem kopírují čtyři soutěžní lekce. Učitelé je mohou využít jako motivační pomůcku v průběhu celého internetovému kurzu a také při výuce. Pro rodiče, kteří hrají v ozdravování životního stylu svých dětí zásadní roli, jsou na stránkách soutěže připraveny mimo jiné informace o tom, jak se orientovat v nutričním značení potravin.

Po celý rok, nejen v době trvání kurzu, mohou děti, rodiče i učitelé získávat na internetových stránkách www.hravezijzdra­ve.cz cenné informace z oblasti zdravého životního stylu a prevence i léčby dětské obezity. Zájemci na těchto stránkách najdou různé rady včetně online poradny pro rodiče, pomůcky a materiály ke stažení, zdravé recepty, informace o zajímavých akcích a kurzech i hry a zábavu…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).