Hlavní navigace

Hrozí vám alergická rýma? Udělejte si test

Alergická rýma postihuje až 500 milionů lidí na celém světě. Předpokládá se, že v České republice jde o 20 % dospělých a 10 % dětí, přibližně tedy 2 miliony obyvatel.

Sdílet

Alergická rýma patří mezi nejčastější chronická neinfekční onemocnění dýchacích cest. Jen v České republice jí trpí přibližně pětina obyvatel. Onemocnění nejčastěji doprovází nosní a oční obtíže. Od jara letošního roku si mohou všichni zájemci udělat krátký test a zjistit, zda sami netrpí příznaky, které jsou typické pro alergickou rýmu (rinitidu). Stačí pouze vyplnit jednoduchý dotazník na internetu

a donést jej svému lékaři, který na základě dalších vyšetření posoudí, zda pacient trpí alergickou rýmou a případně zahájí vhodnou léčbu. Dotazník je k dispozici na internetových stránkách České iniciativy pro astma.   

„Mnoho pacientů s alergickou rýmou své příznaky přechází nebo se je pokouší léčit sami, aniž by navštívili specialistu. Díky vyplnění jednoduchého dotazníku a následného lékařského vyšetření je přitom možné nemoc snadno odhalit a zahájit léčbu, jež pacientům dokáže ulevit od alergických příznaků. Ty působí nemocným často nepříjemné problémy v práci, ve škole či osobním životě,“ říká prim. MUDr. Irena Krčmová, CSc. z Ústavu klinické imunologie a alergologie FN Hradec Králové.  

Alergická rýma je chronické zánětlivé onemocnění nosní sliznice s typickými příznaky. Jedná se zejména o rýmu s kýcháním, ucpaný nos, bolest nosních dutin, svědění, opuchlost či bolest očí. Mezi spouštěče alergického zánětu sliznic nosohltanu i vedlejších nosních sliznic patří především pyly, roztoči, plísňové spóry a zvířecí alergeny.

„Až 70 % pacientů s alergickou rýmou trpí zároveň nosními a očními obtížemi. Moderní léky přitom dokáží zvládnout jak nosní, tak oční příznaky,“ říká vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Vít Petrů, CSc. Intranazální steroidy jsou odbornými společnostmi považovány za jeden z nejúčinnějších způsobů léčby, který dokáže potlačit většinu příznaků alergické rýmy.    

Alergická rýma postihuje až 500 milionů lidí na celém světě. Předpokládá se, že v České republice jde o 20 % dospělých a 10 % dětí, přibližně tedy 2 miliony obyvatel. Asi třetina pacientů s alergickou rinitidou trpí rovněž astmatem a přibližně dvě třetiny astmatiků má zároveň alergickou rýmu. Kromě průduškového astmatu bývá nemoc spojena s dalšími komplikace, jako jsou chronické záněty spojivek, záněty vedlejších nosních dutin, zánět středního ucha či atopický ekzém.  

Onemocnění má významný dopad na kvalitu života pacientů. Z nedávno provedeného průzkumu vyplynulo, že každý třetí dospělý má kvůli alergickým příznakům problémy s pracovní výkonností a více než polovina pacientů má potíže se spaním. Onemocnění také negativně ovlivňuje studijní výsledky u dětí a mládeže. Nemoc však představuje velkou zátěž i pro zdravotnický systém. Přímé náklady na léčbu alergické rýmy v Evropě se odhadují na 1 až 1,5 bilionu eur za rok. Další výdaje zahrnují nepřímé náklady způsobené sníženou pracovní produktivitu a absencí ve škole či v práci.

Pro více informací kontaktujte:

Michaela Müllerová, AMI Communications, Týn 641/4, 110 00 Praha 1

Tel.: 234 124 112, e-mail: michaela.mullerova@amic.cz


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).