Hlavní navigace

Farmářský trh ve Vsetíně - rozhovor s organizátorem

[Tisková zpráva] Rozhovor s Michalem Bergem, organizátorem Farmářského trhu ve Vsetíně:

Sdílet

Najděte si FARMÁŘSKÝ TRH přímo vám na míru! 

Proč jste se rozhodli zorganizovat farmářského trhy ve Vsetíně? Čí je to iniciativa a jak vznikl nápad založit farmářské trhy ve Vsetíně? 

Myšlenku jsem měl v hlavě už od jara, kdy se začaly trhy šířit po ostatních městech, nemluvě o zkušenostech ze zahraničí. Definitivním impulsem pak bylo, když rada města Vsetína vyhláškou zakázala prodej ovoce a zeleniny na jediném tržišti v centru. Ne že by bylo nějak intenzivně využívané, ale občas se tam malopěstitelé objevovali. Na radnici ale údajně přicházely žádosti i od obchodníků s ovocem a zeleninou, aby zde mohli prodávat. Radnice je sem ovšem nechtěla pustit a tak namísto toho, aby problém řešila nějak konstruktivně a nastavily se férové podmínky (například odlišnou cenou místa pro malopěstitele a pro velkoobchodníky), tak radnice prodej prostě zakázala a vylila tak s vaničkou i ono pověstné dítě. Ke škodě všech obyvatel města.

Jaká je vaše filozofie?

Dali jsme dohromady lidi okolo vsetínské organizace Strany zelených a řekli jsme si, že je možné pro obyvatele města něco udělat, i když člověk zrovna nesedí na radnici. Osobně jsem se už na Vsetíně podílel na pořádání technologické konference Barcamp.cz nebo na promítání nezávislých filmů v rámci letního kina na zámeckém nádvoří a proto mám zkušenost, že zajímavá a přínosná akce se dá uspořádat i s relativně malým týmem lidí a hlavně s nízkými náklady. To je případ i farmářského trhu – celkové náklady se pro nás jako pro pořadatele počítají na několik tisíc korun, nepočítám-li naši práci ve volném čase.

Konají se ve Vsetíně pravidelné městské zelné trhy (jak je tomu například ve Zlíně – Trh pod Kaštanama)? Pokud ano, jak se bude váš farmářský trh odlišovat od těchto trhů?

Jak už jsem řekl, ve Vsetíně aktuálně žádné trhy nejsou. Zlínské tržiště nám bylo samozřejmě inspirací, navíc jsme tam získali kontakty na některé z prodejců. Navíc jsme oproti zlínskému tržišti zařadili i pečivo, mléčné výrobky nebo drůbež, abychom se neomezovali jen na ovoce a zeleninu.

Pocházejí všichni farmáři a prodejci z Valašska a z Moravy? Podle čeho jste si vybírali své prodejce?

Výběr a kontakt s farmáři má na starosti moje kolegyně Kateřina Zukalová, která je sama farmářkou. Některé kontakty měla už z minulosti, některé jsme pak získali ve Zlíně na tržišti a některé farmáře jsme našli na internetu v nejrůznějších adresářích. Většina farmářů je z nejbližšího okolí Vsetína, i když třeba pěstitelů zeleniny není v okolí tolik, jako na jižní Moravě. Naopak díky chovu ovcí a krav budeme mít zajímavou nabídku mléčných výrobků

Mají prodejci o trhu zájem?

Samozřejmě je to pro ně něco nového, takže ne každý nám hned kývl, někteří se omluvili například proto, že nemají dostatečnou kapacitu pokrývat svou produkcí ještě další trh. Nakonec ale věřím, že se nám podařilo dát dohromady zajímavý sortiment a ti prodejci, kteří na účast kývli, nebudou litovat. Vzhledem k tomu, že v tuhle chvíli nedokážeme přesně odhadnout, jaký bude zájem – přestože se na propagaci zaměřujeme a v pondělí začne i mimo internet – tak jsme všem prodejcům nabídli účast zdarma, takže za umístění svého stánku nebo využití našeho nebudou nic platit.   

Seznam prodejců, který jste uvedl na Naloku je již konečný, nebo jednáte ještě s dalšími prodejci, kteří o trhu mají zájem?

Seznam se ještě může měnit, některý z farmářů si to ještě může rozmyslet nebo se nám podaří získat ještě někoho dalšího, nicméně měl by být určitě zachován slíbený sortiment.

Pokud bude trh úspěšný, chystáte se založit tradici a s trhy pokračovat?

Záleží na zájmu zákazníků i prodejců, a zároveň záleží na tom, jak se nám celý ten trh povede. Pokud bude zájem, tak bychom letos ještě jeden trh zorganizovali a zbytek bychom nechali na jaro. Tady bude ale už asi záležet na tom, jak by se k tomu postavilo město Vsetín, protože dlouhodobě to bez podpory města, pouze jako dobrovolná aktivita, nemá moc šanci na existenci. Každý z nás má svoji práci a provozovat vedle toho trh na plný úvazek by asi jen tak nešlo. Nicméně vysněným stavem je mít ve Vsetíně trh pravidelně nejméně každý týden, jako by tomu mělo být v každém větším městě.

Rozhovor připravil náš partner Nalok (nakupujte lokálně).