Hlavní navigace

Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku: zeptejte se odborníků

[Tisková zpráva] (HPV College)Rakovina děložního čípku může způsobit velmi vážné zdravotní komplikace nebo i úmrtí pacientky. Počet nově nemocných se v České republice každoročně vyšplhá k tisíci a téměř polovina z nich umírá. Zbytečně. Vzniku nemoci je možné zabránit systematickou prevencí.

Sdílet

V týdnu od 23. do 29. ledna 2011 se koná Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku.  „Jsme velmi rádi, že se Týden prevence koná. O rakovině děložního čípku je třeba mluvit. Máme k dispozici velmi účinnou prevenci, ale je potřeba, aby si lidé uvědomovali, jakému riziku se vystavují, když ji zanedbávají,“ říká MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti a člen HPV College. " V České republice je prevence rakoviny děložního čípku zejména v rukou ambulantních gynekologů, kteří dívky a ženy poučí nejen o onemocněních, které infekce HPV způsobuje, ale také o možnostech a důležitosti primární (očkování) i sekundární (pravidelné gynekologické prohlídky) prevence. U velmi mladých dívek spolupracujeme s pediatry, kteří nám vzhledem k naší každodenní zkušenosti s HPV onemocněními často posílají své pacientky  ke konzultacím ohledně vhodné  prevence." dodal MUDr. Vladimír Dvořák.

Ptejte se nás, rádi odpovíme

Sdružení HPV College si dalo za cíl bojovat proti rakovině děložního čípku a dalším onemocněním způsobených infekcí lidskými papilomaviry (HPV) především dostatečnými a přesnými informacemi. Usilujeme o to, aby široká veřejnost tato onemocnění znala a věděla o možnostech prevence.

Vaše dotazy nám můžete posílat prostřednictvím formuláře na našich webových stránkách www.hpv-college.cz nebo přímo na emailovou adresu info@hpv-college.cz.

Na všechny dotazy rádi a rychle odpovíme.

Mýty o HPV

Kolem HPV onemocnění koluje množství mýtů a mylných informací.  Jednou z nich je, že – podobně jako u ostatních pohlavně přenosných chorob – je dostatečnou prevencí kondom. Kondom sice přenosu HPV brání, ale ne úplně – HPV viry se přenášejí i z kůže na kůži v pohlavní oblasti.

Dalším velmi rozšířeným mýtem je, že po zahájení sexuálního života nemá již očkování smysl. Není to tak. Očkování je určeno i pro sexuálně aktivní ženy, existují data prokazující účinnost očkování u žen do 45 let.  Další mýty ohledně HPV onemocnění a prevence najdete zde http://www.hpv-college.cz/ockovani-proti-hpv/nejcastejsi-myty.html.

Co je HPV

Infekci lidskými papilomaviry (HPV = human papillomavirus, lidský papilomavir) je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce. Během svého života se s ní setká více než 70 % z nás.

V medicíně je kompletně popsáno více než 100 typů papilomavirů. Z pohledu lidského zdraví má význam 40 typů, které infikují epitel kůže a sliznic, zejména oblast genitálu a konečníku. Ty označujeme jako lidské papilomaviry. Podle schopnosti vyvolávat změny v infikovaných buňkách vedoucí k nádorovému bujení se HPV dělí na vysoce rizikové, které způsobují především karcinom děložního čípku, děložního hrdla, zevních rodidel  a pochvy, a nízce rizikové, které mohou přivodit genitální bradavice.

HPV je v současnosti nejčastěji pohlavně přenosná infekce.

O občanském sdružení HPV College

HPV College je sdružením odborníků, jehož hlavním cílem je upozornit laickou i odbornou veřejnost na značnou zdravotní, sociální i ekonomickou zátěž, kterou HPV onemocnění představují pro pacienty i lékaře. Snaží se soustavnou edukací motivovat veřejnost k aktivní účasti v preventivních programech.

Více na www.hpv-college.cz

Bližší informace o HPV onemocněních:

www.hpv-college.cz

Formulář pro dotazy:

http://www.hpv-college.cz/zeptejte-se-nas.html

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).