Hlavní navigace

Elektronickou zdravotní knížku mají dva miliony obyvatel!

[Tisková zpráva] Elektronické zdravotnictví prochází v Česku prudkým rozvojem – aktuálně již každý pátý Čech využívá výhod unikátního a patentovaného systému Elektronických zdravotních knížek (EZK). V polovině srpna 2010 byl totiž zaregistrován jubilejní dvoumiliontý uživatel. Služba EZK se dynamicky rozšiřuje i mezi zdravotnickými profesionály, efektivněji nyní komunikuje s pacienty a se svými kolegy již téměř 15 000 lékařů, což představuje více než třetinu všech zdravotnických pracovníků v ČR.

Sdílet

Elektronická zdravotní knížka představuje pro uživatele praktického online partnera při starání se, správě a péči o své zdraví. Systém EZK, který umožňuje rychlé sdílení validních zdravotních informací mezi lékařem a pacientem i mezi lékaři navzájem, je exkluzivně poskytován zdarma pojištěncům Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Podle nejnovějších statistik má svou Elektronickou zdravotní knížku již každý třetí klient této největší tuzemské zdravotní pojišťovny.

Největší rozvoj elektronického zdravotnictví zažívá jižní Morava, protože nejvíce klientů služby IZIP|Elektronická zdravotní knížka je nyní v Jihomoravském kraji – více než 250 000. To znamená, že téměř každý čtvrtý obyvatel tohoto kraje může využívat všech výhod systému EZK.

„V průběhu letošního roku se služba EZK velmi dynamicky rozvíjela. Oproti konci roku 2009 má nyní svou Elektronickou zdravotní knížku o 60 % více uživatelů. I nadále pracujeme na tom, aby se zvyšovalo také procento zapojených zdravotnických pracovníků – nyní je v systému aktivní přibližně třetina z nich a zapojena je více než polovina tuzemských nemocnic,“ říká Ing. Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP, a.s.

Elektronická zdravotní knížka – průvodce zdravím

Čtyři pilíře vašeho zdraví

  • Emergentní dataset

Důležitá zdravotní data pacienta nutná pro záchranu života, do kterých, v případě ohrožení, může nahlédnout záchranná zdravotnická služba. Zasahující lékař se tak včas dozví zásadní informace o pacientovi jako je krevní skupina, poslední očkování proti tetanu, rizikové faktory, alergie a trvalá medikace.

  • Zdravotní informace ve vlastních rukou

Elektronická zdravotní knížka (EZK) slouží k zapisování i čtení, tedy sdílení zdravotních informací mezi pacientem a lékařem a mezi lékaři navzájem. Je dostupná přes internet z kteréhokoliv místa 24 hodin denně. Uložená data jsou vysoce zabezpečena. Díky EZK má pacient přehled o všech vyšetřeních, jejich výsledcích i léčbě. Stává se vlastníkem svých zdravotních dat, která může v případě potřeby poskytnout ošetřujícím lékařům. Ti mohou rychleji a kvalitněji rozhodnout o diagnóze, zahájení cílené léčby, předejít zatěžování pacienta nevhodnou kombinací léků, či opakovaným vyšetřením.

  • Osobní účet pojištěnce

Obsahuje přehledy vykázané zdravotní péče, uhrazených regulačních poplatků, doplatků na léky a umožňuje kontrolovat historii pojištění a plateb pojistného. Pacient je tak informován o nákladech, které byly vynaloženy na jeho léčbu. Součástí zprávy je také identifikace případných nedoplatků na pojistném.

  • Manažer zdraví

Elektronická zdravotní knížka upozorňuje lékaře i pacienty na preventivní aktivity a informuje o zdravotních rizicích. K dispozici je například kalendář preventivních prohlídek, očkovací kalendář, upozorňování formou SMS/emailu, BMI index, měření krevního tlaku a cukru v krvi.

Bezpečnost

Společnost IZIP věnuje maximální pozornost oblasti bezpečnosti dat. Provoz EZK probíhá plně v souladu s platnou českou legislativou. Společnost IZIP je registrována Úřadem pro ochranu osobních údajů a je nositelem certifikace ISO 27001 a ISO 9001.

Registrace

O zřízení Elektronické zdravotní knížky lze zažádat u svého lékaře nebo lékárníka. Pro pojištěnce VZP je registrace dostupná i na vybraných pobočkách České pošty vybavených pracovištěm Czech POINT a na 19 pobočkách Pojišťovny VZP, a.s., dále na označených registračních místech. Zaregistrovat se můžete také online na webových stránkách www.izip.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).