Hlavní navigace

Elektronická zdravotní knížka – váš online pomocník i o vánočních svátcích

[Tisková zpráva] (IZIP) Předvánoční shon je stejně známým pojmem jako vánoční pohoda, a prakticky ve všech domácnostech patří tyto dva jevy nerozlučně k sobě. Sváteční atmosféru v kruhu nejbližších si málokdo umí představit také bez dobrého jídla a pití, což se však ne zcela shoduje se správnou životosprávou.

Sdílet

Užitečným pomocníkem a rádcem pro udržení dobré kondice a zdraví nejen v tomto čase plném pokušení je Elektronická zdravotní knížka (EZK). Klid Vánoc si však mohou dopřát i ti z nás, kteří se dobrému zdraví netěší a musí být pod stálým lékařským dohledem. Díky EZK mohou strávit vánoční svátky se svými blízkými a současně být i na dálku online ve spojení se svými lékaři.

Nemusí ovšem jít rovnou o život, abychom využili přednosti EZK. Velice příjemnou a právě v tomto čase hojnosti takřka nezbytnou průvodkyní může být EZK i při hlídání nadváhy. Umí spočítat BMI (Body Mass Index) a tím sledovat vývoj hmotnosti, tvar postavy či množství tělesného tuku. „Elektronická zdravotní knížka může představovat opravdu dobrou motivaci ke změně životního stylu. Když totiž vidíte křivku své váhy, jak nekompromisně stoupá nahoru, radši opustíte cukroví a bramborový salát a vydáte se třeba do posilovny, nebo aspoň na pořádnou procházku,“ potvrzuje patronka EZK, Miss ČR roku 2003, modelka a moderátorka Lucie Váchová.

Nejvíce však EZK ulehčuje život lidem, kterým vánoční atmosféru kazí zdravotní potíže. Pacienti s chronickým nemocněním mohou zůstat se svým lékařem díky EZK v kontaktu i během svátků. A v případě, že ošetřující lékař je třeba na dovolené, může se jiný lékař registrovaný v systému EZK a autorizovaný pacientem, rychle seznámit s jeho zdravotními problémy a léčbou.

Pacienti si mohou zaznamenávat důležité údaje, navíc sami do poznámek v EZK mohou zapsat své aktuální obtíže. A prostřednictvím EZK lékař zkontroluje jejich momentální zdravotní stav a v případě jeho špatného vývoje může okamžitě zasáhnout. „Osobní přístup ke každému pacientovi vnímám ve své profesi jako klíčový. Elektronická zdravotní knížka, která umožňuje sledovat stav pacienta prostřednictvím internetu na dálku, je velkým pokrokem a navíc je pro nemocné velice uklidňujícím prvkem,“ říká další z patronů EZK, prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.

EZK je výborným pomocníkem i na cestách. Řada z nás si již zvykla vánočnímu shonu uniknout do teplých krajin nebo třeba do hor. Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, patron EZK, plánuje letošní svátky prožít po svém: „Vánoce trávím nejraději na horách, kde jsem mimo dosah rušného života v Praze. Opravdu moc se těším na těch pár dní klidu! Přestože nejsem ve své kuchyni, ctíme tradici a ke štědrovečerní večeři i tam připravujeme klasického kapra,“ prozrazuje tajemství své kuchyně Zdeněk Pohlreich. Přiznává, že zvláště v období svátků více myslí na své zdraví, přemýšlí o tom, co jí a kolik energie vydává. A nezapomíná ani na svou Elektronickou zdravotní knížku, kterou má neustále po ruce a na kterou se spoléhá i v čase svátečním.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).