Hlavní navigace

Elektronická kniha: technologická novinka i řešení přeplněné knihovny

[Tisková zpráva] (Nakladatelství Fragment) Skladnost, nižší cena a snadné vyhledávání v textu jsou hlavními důvody atraktivity e-knih. Po dvouletém raketovém startu v západní Evropě a Severní Americe si začínají hledat cestu i k českým zákazníkům.

Sdílet

K prvním poskytovatelům elektronických knih se nyní řadí také Nakladatelství Fragment. Každý měsíc chce v digitální verzi vydat přibližně 20 svých titulů. Čtenáři se mohou těšit například na bestsellery, jakými jsou Upíří deníky, Zápisky šílencovy Ivana Mládka, Eragon Christophera Paoliniho či populární učebnice pro středoškoláky „maturita v kostce“. Přístup k e-knize není přitom pro zákazníka nijak složitý. Pro přečtení knihy stačí moderní mobilní telefon, čtečka e-knih nebo počítač. Nákup lze uskutečnit jednoduše na internetu, placení probíhá kartou, bankovním převodem nebo pomocí SMS.

„Systém nákupu je stejně jednoduchý, jako když se kupuje vyzvánění do mobilního telefonu nebo vstupenka na kulturní akci. Na webových stránkách našich prodejců se stačí zaregistrovat, a každý si může začít vybírat a nakupovat. Po zaplacení si knihu stáhne do počítače jako jakýkoli jiný soubor a odtud není problém ho dál převádět do dalších elektronických zařízení, například mobilního telefonu nebo speciální čtečky. Okamžitě po nákupu tak zákazník získává produkt, který je možné používat ihned a kdekoli,“ vysvětlil Pavel Nýč, ředitel Nakladatelství Fragment.

Kromě snadné dostupnosti je nespornou výhodou e-knihy také její cena. „Počítáme, že většina e-knih bude minimálně o třicet procent levnější než jejich tištěná verze. V některých případech podle žánru může být částka nižší o více než polovinu,“ řekl Pavel Nýč. Větší investici tedy vynaloží jen zákazník, který se rozhodne investovat do speciální čtečky. Ta je od začátku uzpůsobena pro čtení formátu elektronické publikace „epub“. V ostatních zařízeních, jako jsou mobilní telefony nebo počítače, je na začátku nutné stáhnout si speciální program pro čtení e-knih. Programy jsou ke stažení zdarma a odkaz na ně zákazník obvykle najde na stránkách určených pro nákup e-knih. Ceny čteček ovšem rychle klesají, takže jsou už nyní finančně dostupné širokému okruhu zájemců.

Ohrožení trhu s tradičními knihami se nakladatelé nebojí. „Domnívám se, že ještě mnoho let tento nový kanál tištěné knihy neovlivní. Typickým zákazníkem, který kupuje e-knihu, je totiž spíš člověk v marketingové terminologii nazývaný inovátor, kterému na klasické knihy nezbývá moc času, a proto si jich ani moc nekupuje. Tyto čtenáře tak naopak elektronická kniha může navrátit zpátky ke knize tištěné. Další skupina zákazníků si podle našich průzkumů k e-knize dokoupí i její tištěnou verzi,“ zdůvodnil Pavel Nýč.

Aby na trhu s knihami nedošlo ke stejné pirátské revoluci jako v hudební a filmové branži, jsou elektronické verze knih chráněny systémem DRM neboli Digital Rights Management. V současnosti existují dvě verze tohoto systému. Mírnější varianta spočívá v digitálním podpisu vlastníka elektronické kopie. Jméno zákazníka je obtížně odstranitelné a slouží jako pojistka proti nezákonnému zveřejnění knihy, protože je evidentní, komu kniha unikla na veřejnost.

Přísnější ochranou je pak takzvané tvrdé DRM, kdy zákazník ve chvíli nákupu dostane právo číst e-knihu jen na několika zařízeních. „My budeme používat oba postupy a postupně vyhodnotíme ten celkově nejvhodnější,“ uvedl Nýč.

Sociální chování českého zákazníka není v tuto chvíli ještě potvrzeno empirií. „Momentálně nedokážeme s jistotou říct, jestli se elektronické knihy budou nejvíc číst v metru nebo na pláži, zda jsou zákazníci ochotni investovat do specializovaných čteček nebo jestli ve čtení e-knihy budou pokračovat i v domácím prostředí. Zatím neznáme jednoznačnou odpověď. Přesto si myslíme, že e-kniha je zajímavý distribuční kanál, který má do budoucna velký potenciál,“ uzavřel Pavel Nýč, ředitel Nakladatelství Fragment.

O nakladatelství Fragment

Nakladatelství Fragment vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT, s.r.o. V současnosti patří k deseti největším nakladatelům v České republice v počtu vydaných titulů s ročním obratem přesahujícím 140 milionů Kč. Od svého vzniku vydalo více než 1700 různých publikací, jejichž prodej přesáhl 18 milionů výtisků. V roce 2009 Nakladatelství Fragment vydalo 185 knižních novinek a podobně tomu bylo i v roce 2010. Naklada­telství Fragment se daří s úspěchem pronikat i na zahraniční trhy. Do konce roku 2009 bylo uskutečněno celkem 388 prodejů původních projektů do zahraničí. V roce 2005 byla založena pobočka Vydavateľstvo Fragment, s.r.o., se sídlem v Bratislavě. V roce 2009 představil stále rostoucí slovenský Fragment 153 knižních novinek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).