Hlavní navigace

Dva dětské fotbalové týmy pojedou na Junior Cup v Ženevě

[Tisková zpráva] Dva dětské týmy mladých diabetiků pojedou vůbec poprvé reprezentovat Českou republiku na Mezinárodní fotbalový šampionát Junior Cup – Diabetes do Ženevy. Od 20. do 22. srpna 2010 se téměř 230 hráčů, složených z chlapců a dívek ve věku od 6 do 18 let celkem z 18 zemí, utká o fotbalový pohár. Dva reprezentační týmy z České republiky (kategorie 6–9 let a 10–14 let) se na zápas budou připravovat na tréninkovém hřišti fotbalového klubu SK Slavia Praha ve čtvrtek 19. srpna.

Sdílet

„Úspěšné zvládání diabetu do značné míry závisí na schopnosti samostatného „managementu" onemocnění. Je proto nesmírně důležité přizpůsobit zvládání diabetu životu mladého diabetika a ne naopak,“ vysvětluje MUDr. Martin Jiruška z diabelogického centra Krajské nemocnice v Liberci. „Sportovní aktivity jsou v životě diabetika velmi důležité. Nedostatek tělesného pohybu může později způsobit, v souvislosti s onemocněním diabetem, problémy. Po mnoho let bylo považováno za nemožné, aby děti trpící diabetem sportovaly. Dnes už víme, že mít cukrovku neznamená, že si lidé nemohou užívat života a dělat vše, co dělali před tím, než jim byla nemoc diagnostikována. Navíc se pacient sportováním cítí dobře a nabijí ho pozitivní energií,“ dodává.

 „Mám velkou radost, že letos poprvé se budou Mezinárodního fotbalového šampionátu v Ženevě účastnit také dva týmy dětských diabetiků z České republiky. Tento turnaj dokazuje, že diabetes není pro sport překážkou. Spíše naopak. Sportování pomáhá brát nemoc s nadhledem a nabíjí pozitivní energií,“ říká Martin Bureš, ředitel společnosti Medtronic Czechia, která je partnerem Junior Cupu a dodává: „Rád bych ještě poděkoval SK Slavia Praha a společnosti E Side Property LTD., že dětem umožnily společný trénink před odletem na šampionát. Naši reprezentanti pocházejí ze všech koutů České republiky, takže to pro ně bude společný trénink premiérou.“

Čtěte také: 10 nejčastějších otázek diabetika 

Diabetická asociace ČR vypracovala ve spolupráci s MUDr. Mgr. Sylvií Špitálníkovou nejčastější dotazy diabetiků.

Diabetes u dětí

Diabetes nastává, když slinivka neprodukuje žádný inzulín nebo v nedostatečném množství, případně když slinivka inzulín produkuje, ale tělní buňky na inzulín nereagují správným způsobem. Inzulín je hormon, který tělu umožňuje využít glukózu (cukr) jakožto zdroj energie. Bez dostatečného přísunu inzulínu nedokáže pacient trpící diabetem 1. typu řídit hladinu cukru v krvi (glykémii).

Nedostatečně řízená glykémie může v dlouhodobém horizontu způsobit komplikace, jako jsou ztráta zraku, selhání ledvin a amputace končetin a vést až ke kómatu a smrti. Diabetes je ale také jednou z hlavních příčin kardiovaskulárních onemocnění a impotence. Průměrná doba dožití je u dětí s diabetem kratší až o 15 let.  Dvěma nejběžnějšími formami jsou diabetes 1. typu a diabetes 2. typu, přičemž přes 90 % případů diabetu u dětí je diabetes 1. typu. Z 230 milionů lidí na světě trpících diabetem má 4,9 milionu diabetes 1. typu (v Evropě 1,27 milion). Každoročně se diabetes 1. typu vyskytne u více než 65 000 dětí do 15 let. Počet případů diabetu 1. typu každoročně vzrůstá o 5 % u předškolních dětí a o 3 % u školních dětí a dospívajících.

Čtěte téma: Každé druhé ženě hrozí cukrovka. Nejste to právě vy?

Genetická studie Všeobecné zdravotní pojišťovny a kliniky GHC na necelých osmi stech ženách od čtyř do pětasedmdesáti let ukázala, že rizikové kombinace genů a tím i zvýšené riziko pro vznik cukrovky má v Česku celkem 42 procent žen.

Junior Cup – Diabetes

Juniorský diabetický pohár (Junior Cup – Diabetes) je organizovaný společností Medtronic, předním světovým výrobcem technologií k léčbě diabetu, ve spolupráci s firmami Bayer Health Care Diabetes Care, Eli Lilly, Mezinárodní diabetickou federací (IDF), Mezinárodní společností diabetu dětí a mladistvých (ISPAD), Nadací Juvenile Diabetes Research (JDRF), Pumou, Pepsi Lipton International, Hôpitaux Universitaires de Genève (HUG), nadací Philias Foundation a nadací Theodora Foundation.

Partneři turnaje doufají, že nabídnou mladým diabetikům a jejich rodičům příležitost k lepšímu zvládnutí diabetu, možnost podělit se o zkušenosti, naučit se sportovat a mít z toho radost. Organizátoři nabídnou účastníkům a jejich rodinám nejen místo pro hru, odpočinek, občerstvené, ale také profesionální lékařskou péči.

Více informací: www.juniorcup-diabetes.eu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).