Hlavní navigace

Test lyžařských brýlí pro lyžaře s dioptriemi

[Tisková zpráva] (dTest) Jen dvoje lyžařské brýle pro lyžaře s dioptriemi uspěly.

Sdílet

Lyžařské brýle patří hned po lyžařské přilbě mezi základní součást lyžařské bezpečnostní výbavy. Lyžaři s dioptrickými brýlemi ovšem mají výběr značně ztížený. Pro jízdu na sjezdovce potřebují speciální lyžařské brýle, které umožní použití dioptrických brýlí. Jak odhalil test časopisu dTest, většina těchto brýlí se ale pro použití spolu brýlemi nehodí.

Základním problémem lyžování s dioptrickými brýlemi je jejich zamlžování. Lyžařské brýle mají speciální úpravu proti zamlžování, dioptrické ovšem takto upraveny nejsou. Většina testovaných modelů nedokáže zabránit zamlžování dioptrických brýlí pod brýlemi lyžařskými, a proto nejsou pro praktické použití vhodné.

Přečtěte si: dTest: V testu lyží vítězí Völkl

Jak prokázal test časopisu dTest, řešení přesto existují. Jedním je speciální ventilátor, který vhání pod brýle čerstvý vzduch, a zamlžování tak zabrání. Redaktor časopisu dTest Václav Beneš ovšem doplňuje: „Ventilátor svou základní funkci plní a pro mnoho lyžařů s dioptrickými brýlemi je účinným řešením. Současně může být bzučení a vibrace větráčku spolu se studeným vzduchem pro mnohé osoby nepříjemné.“

Dalším řešením je klip, který je součástí lyžařských brýlí, případně lze dokoupit i samostatně, a jejž lze po osazení dioptrickými skly bez povrchové úpravy a po ošetření protizamlžovacím prostředkem použít jako náhradu dioptrických brýlí.

Hledáte, kam vyrazit na lyže? Podívejte se do našeho katalogu:

Test prokázal, že pro lyžaře s dioptrickými brýlemi představují nejlepší řešení modely Adidas a162 50 6050 ID2 + Clip-in a Smith Phenom Turbo + ODS RX, které jsou kvalitní a pohodlné a navíc vybaveny zmíněným klipem. Ostatních osm testovaných brýlí deklarovaných jako vhodné pro lyžaře s brýlemi bylo podrobně hodnoceno v jednotlivých kategoriích, ale výsledné hodnocení nezískaly, neboť nedovedly zabránit zamlžování dioptrických brýlí.

Test lyžařských brýlí přináší časopis dTest 1/2011, podrobné informace jsou přístupné také na http://www.dtes­t.cz/clanek-1566/test-lyzarskych-bryli-2011

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).