Hlavní navigace

Jaké mají být dovednosti asistenčních psů?

[Tisková zpráva] Dovednosti jednotlivých asistenčních psů se mohou výrazně lišit, základ ale musí mít stejný, shodují se odborníci.

Sdílet

Oproti vodícím psům jsou totiž asistenční psi cvičeni více „na míru“ svým majitelům. Aby čtyřnohý pomocník mohl efektivně pomáhat osobě se zdravotním postižením, tak by dle expertů měl zvládat: poslušnost, podávání a odnášení různých předmětů, hledání a přinášení ztracených věcí z volného prostoru a podávání věcí od druhé osoby.

Ostatní dovednosti, jako je například otevírání dveří a pomoc při svlékání, má asistenční pes zvládat (a má být k tomu cvičen) jen v případech, kdy by to bylo ku prospěchu majitele.

Čtyřnohý pomocník mu totiž nesmí bránit v rozvoji dovedností a omezovat ho ve využívání vlastních sil. Nyní je úkolem pracovní skupiny tyto jednotlivé dovednosti zpřesnit a zkonkretizovat. Znovu se o nich bude diskutovat na další schůzce, která se uskuteční v polovině listopadu. Kromě dovedností asistenčních psů se pracovní skupina na svém říjnovém zasedání zabývala tématem povinných vyšetření před a po předání psa.

Kromě zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí, které tým koordinuje, jsou v meziresortní pracovní skupině také experti z Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva zemědělství a Ministerstva průmyslu a obchodu. Nechybí ani zástupci organizací reprezentujících osoby se zdravotním postižením, uživatelů psů a organizací, které psy cvičí. Experti začali jednat na podzim 2009 a vychází ze zprávy „Problematika asistenčních psů v ČR“, kterou pro MPSV v roce 2008 zpracoval Výzkumný ústav práce a sociálních věcí (VÚPSV).

Studie mimo jiné navrhuje, že by se měli zrovnoprávnit vodící a asistenční psi tak, aby jejich držitelé čerpali stejné výhody. To vyžaduje především přesnou definici pojmu asistenční pes a vymezení cílové skupiny uživatelů.

Zdroj: MPSV ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).