Hlavní navigace

Domovy seniorů v Praze čekají potíže, tvrdí magistrát

[Tisková zpráva] (Magistrát hl. města Prahy) Ministerstvo práce a sociálních věcí v letošním roce výrazně snížilo dotace pražským poskytovatelům sociálních služeb pro rok 2011. Výše podpory neodpovídá skutečným potřebám na území hlavního města.

Sdílet

Na základě rozhodnutí MPSV získají pražské subjekty poskytující sociální služby a provozující sociální zařízení pouhých 441 milionů korun. Tato částka je o 58 milionů nižší než v loňském roce a o bezmála 100 milionů korun nižší v porovnání se státní dotací v roce 2009. Dotace byla snížena přesto, že počet žadatelů meziročně vzrost o více než šest procent. V důsledku tak dochází k prohloubení dlouhodobého problému s podfinancování této oblasti, což povede k omezení či dokonce zastavení činnosti některých poskytovatelů a sociálních zařízení. Postupem MPSV bude dotčena mimo jiné řada domovů pro seniory a navazujících služeb pro starší spoluobčany, kterých je již dnes v hlavním městě výrazný nedostatek.

Ministr Jaromír Drábek se rozhodl snížit dotaci pražským poskytovatelům služeb, přetože jej zastupitelé hlavního města v prosinci upozornili na hrozící negativní dopady jeho přístupu. Výbor pro sociální politiku zároveň zdůraznil, že postup MPSV je v rozporu se zákonem 108/2006 Sb., o sociálních službách, jelikož povede k horší dostupnosti sociálních služeb na celém území Prahy.

„Mnoho neziskových organizací zajišťujících velmi potřebné služby se dostalo do zásadních finančních problémů. Některým byla snížena podpora ze strany ministerstva i o víc než patnáct procent. Některé nedostaly v letošním roce podporu žádnou, přestože ji dlouhodobě získávaly. Takový postup MPSV je likvidační a povede pouze k tomu, že některé služby budou Pražanům prakticky nedostupné,“ zdůraznil radní hlavního města pro sociální oblast Petr Dolínek.

V současné době také není Hl. m. Praha schopno kompenzovat snížení dotace prostřednictvím vlastních grantových schémat. Přestože došlo k mírnému navýšení částky vyčleněné magistrátem pro letošní rok na granty pro poskytovatele sociálních služeb, důsledky úsporných opatření MPSV pocítí desetitisíce Pražanů.

„Obrací se na nás desítky organizací s tím, že za současných podmínek nebudou schopné poskytovat potřebné služby ve stávající výši a kvalitě. Magistrát tento trend nebude moci zastavit, protože jeho vlastní zdroje nepostačují na dorovnání nižší dotace MPSV. V důsledku tak ministr Drábek zajistil likvidaci některých sociálních služeb,“ dodává Petr Dolínek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).