Hlavní navigace

Děti soutěží ve znalostech o zdravé výživě

[Tisková zpráva] (MŠMT) V Česku je už tolik obézních dětí, že ministerstvo školství se rozhodlo podpořit kampaň SAPERE, v rámci které školáci soutěží ve znalostech zdravé výživy.

Sdílet

Právě v těchto dnech, konkrétně 21. ledna, startuje pod záštitou Ministerstva školství soutěž o zdravé výživě „SAPERE, vědět, jak žít“.

Projekt je organizován pro žáky základních a středních škol v oblasti teoretických a praktických znalostí zdravého životního stylu včetně zdravé výživy.

Soutěžící žáci musejí zodpovědět 18 otázek, které jsou rovnoměrně sestaveny z pěti tématických okruhů. Časový limit je 30 minut, přitom správné zodpovězení otázek není jediné hodnotící kritérium, ale záleží také na nejlepším čase.

Pořadatelé také přišli na to, že v pilotním kole dělaly žákům největší problémy tyto dvě otázky: u žáků základních škol „Co to jsou sacharidy?“ a u žáků středních škol „O kolik více minerálních látek a vláknin obsahuje celozrnné pečivo než pečivo z bílé mouky?"

Děti přebírají stravovací vzory rodičů

První ročník soutěže bude probíhat do 17. května, finální dvoudenní kolo proběhne v Praze. Hlavním důvodem, proč se vyhlašovatelé projektu rozhodli soutěž uskutečnit, byl rostoucí počet dětí s obezitou.

"V Česku platí, že pokud nemáme zdravotní problémy, roli výživy podceňujeme. Děti již od malička kopírují stravovací návyky svých rodičů. Proto řešíme mnohem více problémů s dětmi obézními či s opačným problémem – poruchou příjmu potravy vedoucí k chorobné vyhublosti, tedy anorexii. Soutěž „SAPERE – vědět, jak žít“ by měla zábavnou formou otevřít oči nejen dětem, ale také jejich rodičům,“ uvedl Petr Tláskal z nemocnice v Motole a předseda Společnosti pro výživu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).