Hlavní navigace

Čtvrtina dětských úrazů se stane ve škole

[Tisková zpráva] Čtvrtina dětských úrazů se stane ve škole – s Elektronickou zdravotní knížkou může mít i vaše ratolest zdravotní informace vždy při sobě

Sdílet

Ošetřující lékař by měl i při diagnostice banálního zranění vědět co nejvíce informací o aktuálním zdravotním stavu svého pacienta. To dvojnásobně platí u dětí, které často nezvládají sdělit důležité informace například o tom, jaké léky užívají či jaká onemocnění kdy prodělaly. Tento problém odpadá, pokud mají zřízenou Elektronickou zdravotní knížku (EZK).

Každý den lékaři v Česku ošetří přes tisíc zraněných dětí. Na prahu nového školního roku je důležité připomenout, že nejvíce dětských úrazů se stane právě ve škole – jde přibližně o každý čtvrtý úraz (dle Státního zdravotního ústavu). Dle statistik projektu Dětství bez úrazů, který podporuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, mají dětské úrazy v České republice na svědomí ročně více než 200 mrtvých a 3 000 dětem zůstanou trvalé následky. Ambulance ošetří každý rok 450 000 dětských úrazů a 30 000 dětí je přijato s vážným úrazem do nemocnice.

„Rodičům bych rozhodně doporučoval zřídit svým dětem Elektronickou zdravotní knížku a měli by také požádat jejich praktického lékaře, aby jim do ní vyplnil nejenom základní údaje v Emergentním datasetu, ale i další důležité informace o zdravotním stavu, které mohou v případě krizové situace malému pacientovi zachránit život a při poúrazové péči pomohou lékaři správně stanovit léčbu,“ říká MUDr. Pavel Boček, známý pediatr a onkolog z Fakultní nemocnice v Praze-Motole.

Úraz se stane během pár vteřin, to ani důsledná prevence zcela neovlivní. Rodiče ovšem mohou ovlivnit, zda lékař, který bude ihned po úrazu zasahovat, či následně lékař v nemocnici, budou mít dostatek informací o aktuálním zdravotním stavu jejich dítěte. V Elektronické zdravotní knížce najde registrovaný zdravotnický pracovník nebo záchranář informace o prodělaných nemocích, alergiích nebo o dalších zdravotních problémech pacienta. Dále může zjistit, zda nemá problémy s vysokým krevním tlakem nebo hladinou cholesterolu v krvi. 

„Stejně jako pro většinu rodičů je i pro mě zdraví mých dětí na prvním místě. Nikdo nechce, aby byly jeho děti nemocné nebo se zranily, ale všemu předejít nelze. Proto jsem rád, že mohou mé děti mít svou Elektronickou zdravotní knížku, která může v případě jakéhokoli úrazu pomoci lékařům při poskytnutí co nejlepší péče,“ upozorňuje na význam EZK pro dětské pacienty MUDr. Pavel Hronek, předseda představenstva společnosti IZIP.


Registrace
O zřízení Elektronické zdravotní knížky lze zažádat u svého lékaře nebo lékárníka. Pro pojištěnce VZP je registrace dostupná i na vybraných pobočkách České pošty vybavených pracovištěm Czech POINT a na 19 pobočkách Pojišťovny VZP, a.s., dále na označených registračních místech. Zaregistrovat se můžete také online na webových stránkách www.izip.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).