Hlavní navigace

Chraňte své děti před meningokokem dříve, než půjdou do školy

[Tisková zpráva] Do poloviny srpna bylo hlášeno 45 případů invazivního meningokokového onemocnění, ve 3 případech s tragickým koncem. V současnosti u nás neexistuje jiné akutní infekční onemocnění, které by vedlo k úmrtí tak rychle jako meningokoková sepse. Před nástupem dětí do škol a školek epidemiologové doporučují proti tomuto onemocnění očkovat.

Sdílet

Do konce 32. týdne letošního roku bylo v České republice zaznamenáno 45 případů invazivního meningokokového onemocnění (IMO), z nichž 3 skončily úmrtím pacienta (podle předběžných dat Epidat – programu zajišťujícího povinné hlášení, evidenci a analýzu výskytu infekčních nemocí v ČR).

Z dlouhodobého hlediska se v České republice nejčastěji vyskytují meningokoková onemocnění séroskupin B a C. Proti séroskupině B univerzálně účinná očkovací látka neexistuje. Proti séroskupině C lze očkovat. Očkování má dvojí účinek – jednak přímo chrání očkovaného před onemocněním, jednak snižuje počet zdravých nosičů této zákeřné bakterie. Nosičem meningokokových onemocnění může být kdokoli. Meningokok se běžně vyskytuje u 11 % zdravých lidí, kteří žijí s bakterií většinou v symbióze, ale mohou být nebezpeční pro své okolí. „Nikdo nemůže vědět, kdy se s meningokokem setká, proto by se měl chránit očkováním. Očkovat se mohou děti od 2 měsíců, adolescenti i dospělí,“ dodává MUDr. Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Státního zdravotního ústavu v Praze.

„Mezi nejrizikovější skupiny, které jsou ohroženy invazivním meningokokovým onemocněním, patří děti v předškolním věku a adolescenti mezi desátým a patnáctým rokem,“ říká MUDr. Pavla Křížová z Národní referenční laboratoře. Onemocní nejčastěji vnímaví, ale zcela zdraví jedinci, kteří se s bakterií meningokoka setkali poprvé, např. po příchodu do školky, nové školy či do internátu. Závažná bakteriální onemocnění způsobená meningokokem nejsou v ČR příliš častá, alarmující je však, že úmrtím pacienta končí přibližně 10 % případů. U těchto případů až v polovině dochází k úmrtí do 24 hodin od prvních příznaků, u části z nich ještě dříve, než se dostanou do nemocnice. I při poskytnutí odpovídající lékařské péče může onemocnění skončit úmrtím pacienta.

Situace v ČR

V České republice se nejčastěji vyskytují meningokoková onemocnění séroskupin B a C. „Proti séroskupině B zatím u nás nelze očkovat. Dostupná v ČR je konjugovaná vakcína proti meningokoku C, která vyvolává kvalitní dlouhodobou imunitu a je účinná i u malých dětí,“ uvádí MUDr. Pavla Křížová z Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy.

V posledních 5 letech v ČR výrazněji převládá séroskupina B. Z dlouhodobého hlediska je však poměr mezi výskytem invazivních meningokokových onemocnění séroskupin B a C vyrovnaný. „Vývoj poměru počtů onemocnění způsobených těmito dvěma nejčastějšími skupinami nelze odhadnout, při víceméně malém kolísání výskytu meningokoka skupiny B je rozhodující trend výskytu meningokoka skupiny C,“ komentuje statistiky doc. MUDr. Pazdiora z Krajské hygienické stanice v Plzni.

Nejspíš vás nakazí zdravý člověk – jde o minuty!

Bakterie meningokoka se šíří výhradně vzdušnou cestou, nejčastěji při úzkém kontaktu, například kašlem, kýcháním, líbáním. Mimo lidský organismus přežívají jen několik vteřin. Původce nemoci, Neisseria meningitidis, se vyskytuje v horních cestách dýchacích až u 11 % zdravých osob, jimž nepůsobí žádné potíže. Většina IMO vzniká právě po kontaktu se zdravým nosičem meningokoka. Onemocnění propuká mezi 1.–6. dnem od nákazy. Příčinou nemocnosti malých dětí je úzký kontakt s rodinnými příslušníky, kteří mohou být nosiči. U dospívajících je na vině rizikový životní styl, spojený se zvýšenou fyzickou či psychickou zátěží, ponocováním, pobytem v přeplněných a zakouřených místnostech (např. diskotéka), střídáním kolektivů, experimentováním s alkoholem či drogami.

Zákeřnost invazivních meningokokových onemocnění spočívá v tom, že nemusí být snadno rozpoznatelná. Na začátku mohou mít stejné příznaky jako chřipka. Tato onemocnění jsou invazivní, což znamená, že infekce se rychle šíří do všech tkání, bakterie se velmi intenzivně množí a produkují toxiny, které způsobují závažné poškození tkání organismu. Zánětem bývají často postiženy i ostatní orgány, například mozek, nadledvinky, plíce, játra a srdce.

Mezi varovné příznaky s různou intenzitou patří horečka nebo zimnice, zvracení, bolest či tuhnutí šíje, únava, ospalost až poruchy vědomí, bolesti kloubů a svalů, u malých dětí atypické změny chování (neklid nebo naopak apatie), světloplachost. Mohou se přidat i bolesti břicha a průjmy.

Už v této počáteční fázi se mohou na těle objevit nebolestivé červenofialové skvrnky (petechie) způsobené poruchou krevního oběhu. Jsou velmi důležité pro včasné rozpoznání meningokokového onemocnění. Při jednom z možných počátečních příznaků IMO je potřeba celé tělo nemocného pozorně a neustále prohlížet a po těchto petechiích – krevních výronech – cíleně pátrat. Jakmile objevíte sebemenší červenofialovou skvrnku, okamžitě volejte lékařskou pohotovost!

Příspěvky zdravotních pojišťoven na očkování proti IMO

Konjugovaná polysacharidová vakcína proti infekcím vyvolaným meningokoky séroskupiny C, která se jmenuje NeisVac-C a vyrábí ji společnost Baxter, je pouze na lékařský předpis a cena jedné dávky se pohybuje mezi 700 a 800 Kč. České zdravotní pojišťovny na očkování proti meningokokovým onemocněním přispívají v různé výši a obvykle pouze dětem a mládeži. Podrobné informace o jednotlivých pojišťovnách jsou v následující tabulce:

 

Zkratka pojišťovny

Název pojišťovny

Příspěvek na očkování proti IMO v roce 2010

 

 

 

Výše příspěvku

Omezení a podmínky

VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna

500 Kč

0 –15 let

oba rodiče musí být u VZP

VoZP

Vojenská zdravotní pojišťovna

500 Kč

neomezeno

OZP

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank a pojišťoven

1000 Kč

0–19 let

ZP M-A

Metal-Aliance pojišťovna

300 – 500 Kč

(podle délky pojištění)

0 –20 let

ZP MV ČR

Pojišťovna ministerstva vnitra

200 Kč

0–5 let, 16–18 let

RBP

Revírní bratrská pojišťovna

300 Kč

0–18 let

ČPZP

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

300 Kč

0–18 let, 19–26 let student

ZP Média

Pojišťovna Média

úhrada celého očkování

1–18 let

ZP Škoda

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

300 Kč

0–26 let

 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).