Hlavní navigace

Český sýr s tradicí

[Tisková zpráva] Rádi si pochutnáte na dobrých sýrech? Ačkoli Češi nepatří mezi „sýrové“ národy, je náš trh se sýry poměrně bohatý a nabízí mnoho kvalitních produktů s dlouholetou tradicí. Patří mezi ně i Blaťácké zlato, jehož historie se začala psát již během II. světové války.

Sdílet

Blaťácké zlato z jihočeské Madety je synonymem mimořádného umění tamních mistrů sýrařů, kteří tomuto dnes již tradičnímu českému sýru vtiskli jeho nezaměnitelnou mléčnou, mírně hořkomandlovou nakyslou chuť. Na našem trhu patří mezi výjimky svého druhu a od žádného českého výrobce nenajdete sýr jemu podobný. Pro opravdové gurmány existuje také ve variantách se zeleným pepřem či vlašskými ořechy. 

Odkud se vzal smažený sýr? 

V článku Děsy staročeské kuchyně se dočtete, jak na tom byli s kulinářským uměním naši předci. Dnes je naší „českou specialitou“ smažený sýr. Nevíte, kde se tu vlastně vzal? A jste na něj pyšní?

Kombinace Blaťáckého zlata vlašskými ořechy vyzývá k přípravě nevšedního pohoštění. Zřetelné kousky jader ořechů propůjčují sýru nahořklou chuť, která si vás podmaní. Vlašské ořechy obsahují velice zdravé nenasycené mastné kyseliny. Omega-3-mastné kyseliny působí proti vzniku aterosklerózy a dalších kardiovaskulárních onemocnění.  Ořechy jsou bohatým zdrojem energie, vitamínů a minerálů. Mají také výrazné antioxidační účinky a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu.

Ať už jste se rozhodli pro romantický večer s partnerem nebo pořádáte večírek pro své přátele, Blaťácké zlato by na vašem stole rozhodně chybět nemělo. Jeho chuť skvěle vynikne v kombinaci se svěžím bílým vínem. Vína jako Müller Thurgau, Neuburské nebo Veltlínské zelené podtrhnou přirozenou chuť sýra a dají vzniknout nezapomenutelnému gurmánskému zážitku.

Čtěte téma:Parmezán – ušlechtilý kmet mezi sýry

V případě parmezánu platí, že čím je starší, tím je lepší. A také ovšem dražší. Pro své nezaměnitelné aroma je hojně využíván při přípravě nejrůznějších pokrmů.

Blaťácké zlato je k dostání krájené, prodávané formou pultového prodeje, ale také jednotlivě balené. Blaťácké zlato – výkroj (porce 120 g) koupíte v běžné obchodní síti  za cenu od 23,90 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).