Hlavní navigace

Praha letos rozšíří síť Center pro předškolní děti

[Tisková zpráva] (Magistrát hl. m.Prahy) Jako alternativa dopoledních programů pro děti předškolního věku slouží v Praze již druhým rokem Centra pro předškolní děti (CPD).

Sdílet

Centra provozují pražské Domy dětí a mládeže (DDM), které má ve své kompetenci náměstek primátora pro volný čas Ivan Kabický. Dvě tato pracoviště, která se v Praze starají o začlenění a rozvoj dítěte v malém kolektivu s individuálním přístupem, dnes náměstek Kabický spolu s předsedkyní Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP Marií Kousalíkovou navštívil, aby se důkladně seznámil s jejich problematikou.

„Denní obsazenost našich center činila loni 97 % z celkové možné kapacity, 18 CPD mělo zcela naplněnou kapacitu a 14 CPD bylo provozováno i v průběhu letních prázdnin. To jasně ukazuje na fakt, že rodiče mají o tento typ předškolního zařízení zájem a že se město v tomto případě vydalo správným směrem,“ řekl náměstek primátora Ivan Kabický. Náměstek primátora a předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMPdnes osobně navštíviliCPDSta­dion mládeže a CPD Stanice techniků na Praze 6.

Centra pro předškolní děti jsou koncipována jako služba pro rodiče a děti. Hlavní město Praha ve spolupráci s DDM tak reaguje na stávající situaci v oblasti předškolního vzdělávání na území města, kdy je kapacita předškolních zařízení bohužel nedostačující. Záměrem je zajištění provozu CPD v dopoledních hodinách formou celotýdenních programů v rámci zájmového vzdělávání pro předškolní děti, a to jak pro příležitostné, tak i pro pravidelné návštěvníky, s důrazem na  rozvoj pohybových, hudebních, výtvarných a herních aktivit a osobnostně sociální rozvoj.

Projekt vychází z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání.

Maximální počet dětí v jedné skupině je 15 ve věku zpravidla 3 – 6 let. Děti vede vždy dvojice zkušených a kvalifikovaných pedagogů. Výchovně-vzdělávací programy CPD jsou zaměřeny na rozvoj klíčových kompetencí prostřednictvím různých výchovných částí programů.

Na základě značného převisu poptávky se stávajících 20 CPD během roku 2011 rozšíří o další 2 (DDM Praha 5-Radotín, DDM Praha 8-Dolákova), které budou provozovat DDM zřizované hl. m. Prahou. V současné době provozuje další CPD  z vlastních zdrojů  MČ Praha-Čakovice (zajišťuje DDM Praha 9).

Aktuální seznam CPD

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).