Hlavní navigace

Bolestí pohybového aparátu trpí průměrný Čech až 76 x ročně

[Tisková zpráva] Bolest pohybového aparátu je nejčastějším zdravotním problémem české populace. Kloubní postižení u osob nad 65 let představuje 1/2 všech chronických onemocnění a je také druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti.

Sdílet

Podle průzkumu značky Koňská mast od firmy Herbamedicus (průzkum byl realizován v únoru a březnu 2010 na reprezentativním vzorku 1000 respondentů) trpí průměrný Čech bolestí pohybového aparátu až 76 krát ročně. Více než 1/4 Čechů trpí bolestí minimálně 1 krát týdně. Problémem s bolestí zad, páteře, nohou a kolen se potýkají lidé starší, ale také s nadváhou, nesportující a méně pohybliví.  Vzhledem k tomu, že se jedná o celosvětový a rostoucí fenomén, vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) období 2000 – 2010 Dekádou kostí a kloubů. Přitom zůstává mimo zájem profesionálů např. ve srovnání s prevencí v oblasti rakoviny, kardiovaskulárních chorob nebo AIDS. To je patrné také ze skutečnosti, že dekáda i u nás proběhla bez většího ohlasu.

Čtěte téma: Aby chůze neškodila

Chůze musí být v první řadě harmonická a stabilní. Například různá délka kroků ovlivňuje zatěžování nohou, které je pak rozdílné a vede k nerovnoměrné svalové práci celého těla a ve výsledku nás mohou bolet například záda.

Alespoň 1× ročně se každý Čech potýká s bolestí zad (78 %), páteře (62 %) a kolen (52 %). Nejčastější příčinou je námaha a práce. Alarmující je, že téměř 1/4 Čechů trpí bolestmi svalů či kloubů 1× týdně a častěji. Tyto problémy se u nich objevují bez ohledu na to, zda pracují nebo se namáhají. Většinou se jedná o osoby starší, spíše ženy než muže, s nadváhou a nižší pohyblivostí. Stejná skupina pak problémy řeší aktivně, zatímco mladší věkové skupiny, sportující a štíhlí se spoléhají na odeznění bolesti. Zdroj: Výzkum Koňská mast, březen 2010.

Pokud dotazovaní řeší problémy aktivně, 49 % z nich spoléhá na svépomoc a nejčastěji používá masti a gely (83 %). Kombinaci mastí, gelů s tabletami preferují opět starší, silnější a méně pohyblivé osoby (39 %). Hlavním a základním parametrem, který ovlivňuje výběr přípravku, je jeho vnímaná účinnost (88 %). Více než 1/4 respondentů preferuje jednoznačně přírodní léčbu. Na lékaře se obrací pouze 13 % Čechů. Zdroj: Výzkum Koňská mast, březen 2010.

Na bolesti způsobené přetěžováním nebo nedostatkem pohybu fungují tepelné procedury. Osobám se sedavým zaměstnáním pomohou pravidelné masáže, prováděné vyškoleným fyzioterapeutem. K masážím a také prohřátí svalových skupin jsou také vhodné bylinné balzámy. Lze je používat často a dlouhodobě. Známé je zejména působení kaštanu koňského či kostivalu lékařského, jejichž extrakty najdeme např. v tradiční alpské receptuře Koňské masti.

K tématu: Tai Chi: Nikdy nekončící zdravý pohyb 

Bolí vás klouby, záda nebo krční páteř? Chtěli byste cvičit, ale všechny pokusy kvůli bolesti zatím zkrachovaly? Zkuste Tai Chi. 

Protože se v celosvětové populaci prudce zvyšuje počet osob, které mají vážné problémy s pohybovým aparátem, vyhlásily Světová zdravotní organizace (WHO) období 2000 – 2010 za Dekádu kostí a kloubů. Přitom podle posledních údajů mají kloubní postižení u osob nad 65 let na svědomí polovinu všech chronických onemocnění. Artritida a poruchy muskuloskeletárního systému opět patří k nejčastějším příčinám pracovní neschopnosti mužů i žen ve věku 16 – 72 let. Tisíce dětí jsou postiženy invalidizujícím revmatismem a deformitami.

Koňská mast

Koňská mast je bylinný masážní balzám s vyváženou kombinací extraktů z 25 bylin. Některé z těchto bylinných extraktů obsahují látky, o kterých je známo, že ulevují při bolestech kloubů, svalů a páteře, podporují regeneraci pohybového aparátu, snižují pocit těžkých nohou a bolavého svalstva. Koňská mast se vyrábí  ve čtyřech formách: chladivá, hřejivá, FORTE chladivá a FORTE hřejivá. Nejdůležitější z hlediska účinných látek jsou KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ, JÍROVEC MAĎAL, JALOVEC OBECNÝ, ARNIKA (PRHA) HORSKÁ, JEDLE BĚLOKORÁ, BOROVICE LESNÍ, BOROVICE KLEČ
a ROZMARÝNA LÉKAŘSKÁ.

Kaštan koňský – obsahuje účinné látky aescin, třísloviny a flavonoidní glykosidy. Tyto složky se podílí na zvyšování elasticity cévních stěn, zvyšují oběhovou rychlost, žilní odtok a omezují tvorbu otoků. Mají také výrazný protizánětlivý a hojivý účinek. Kostival lékařský obsahuje zejména alantoin, který podporuje regeneraci. Účinně urychluje obnovu buněk a odstraňuje pocit únavy. Výrazně také napomáhá při řešení poúrazových stavů. Jalovec obecný aktivuje lymfatický systém, čímž napomáhá odstraňovat toxické látky. Účinně urychluje regeneraci. Ostatní byliny, resp. extrakty z nich obsažené v receptuře jsou ale také důležité – posilují a optimalizují účinek aktivních látek, takže Koňská mast je účinná právě díky harmonické spolupráci všech 25 bylin. Koňskou mast je možné používat preventivně a dlouhodobě, neboť nezatěžuje organismus. 

Čtěte také: Nebojte se chladu, zkuste kryoterapii 

Kryoterapie, neboli léčba chladem, je zhruba tříminutový zážitek, který léčí pohybový aparát, kožní a dýchací problémy a mnohem více. 

Koňská mast chladivá má silný osvěžující účinek a výrazně ulevuje od pocitu „těžkých nohou“. Koňská mast hřejivá vyvolává příjemné intenzivní prohřátí ošetřeného místa, přinášející pocit úlevy. Také se hodí na preventivní prohřátí před fyzickou zátěží. Je účinná při potížích s pohybovým aparátem včetně revmatismu.

Koňská mast FORTE chladivá a FORTE hřejivá má vyšší koncentraci extraktů z kaštanu koňského, kostivalu lékařského a jalovce obecného pro dosažení maximálního účinku.

Koňskou mast zakoupíte výhradně v lékárnách a prodejnách zdravé výživy. Vyrábí se ve dvou baleních, 250 ml stojí cca 148 Kč, větší 500 ml balení pak cca 220 Kč, varianty Forte jsou asi o třetinu dražší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).