Hlavní navigace

Bezpečnější jídlo pro Afriku chce prosazovat konference EU v Etiopii

Zlepšení konkurenceschopnosti africké zemědělské a potravinářské produkce v mezinárodním obchodu a uplatnění afrického zboží na trzích EU má za cíl konference Evropské komise a Komise Africké unie, která probíhá 3. dubna v etiopské Addis Abebě.

Sdílet

Pozornost se soustředí třeba na modernizaci testovacích laboratoří, posilování kontrol potravin i krmiv a na zlepšení přístupu na mezinárodní trhy. Konference se ale chce věnovat i posilování potravinové soběstačnosti a podpoře lokálních trhů.  

Hlavním tématem konference je „Better Training for Safer Food in Africa“ se zaměřením na zlepšení odborné výchovy pro bezpečné potraviny. Z něho také vychází programy, které představí mezinárodní standardy a dobré zemědělské a výrobní praktiky nejen ve vztahu ke kvalitě  potravin, ale i s ohledem na zdraví zvířat a rostlin a pohodu zvířat.  

„Konference má pomoci zvýšit konkurenceschopnost afrických zemědělských a potravinářských produktů a přispět k jejich lepšímu uplatnění v mezinárodním obchodu, a to cestou zlepšování kontrol, dohledu, legislativy, řízení a inspekce v návaznosti na mezinárodní standardy,“ říká ministr zemědělství Petr Gandalovič. 

Objem vzájemného obchodu mezi EU a africkými zeměmi se v posledních letech zvyšuje o zhruba osm procent ročně. Také saldo tohoto obchodu vykazuje pro africké vývozce aktivní bilanci, která například v roce 2007 dosáhla 3 mld. Eur. Podle 1. náměstka ministra Ivo Hlaváče „Dalším významným efektem bude podpora obchodních toků Jih–Jih, které přispějí k zabezpečení afrických spotřebitelů kvalitními potravinami.“ Zaměření konference vychází z Akčního plánu Společné strategie EU-Afrika, přijaté na lisabonském summitu v prosinci 2007.  

Doplňující informace: i samotná ČR přikládá velký význam projektům zahraniční rozvojové spolupráce jako svůj přínos k plnění rozvojových cílů tisíciletí. V Africe se v současné době realizuje 7 zemědělských projektů, z nichž mnohé jsou zaměřeny právě na otázky kvality a bezpečnosti potravin.

 V Etiopii byl zahájen tříletý projekt zaměřený na zavedení protierozních opatření v okolí jezera Awassa. V Angole se realizují 4 projekty zaměřené na podporu zemědělské produkce a její uplatnění na trhu. V Zambii vrcholí realizace projektu zaměřeného na zlepšení veterinární péče a zvýšení užitných vlastností skotu v okrese Kaoma. V Keni byl zahájen dvouletý projekt zaměřený na udržitelný rybolov v jezeře Turkana.

 kontakt: Tereza M. Dvořáčková, tisková mluvčí Ministerstva zemědělství ČR pro předsednictví ČR v Radě EU

tel.: +420 221 813 063, GSM: +420 737 213 030; e-mail: tereza.dvorackova@mze.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).