Hlavní navigace

Běh pro gorily - již 22. 5.

[Tisková zpráva] Hlavní město Praha ve spolupráci se Zoo Praha uspořádá 22. května charitativní akci Běh pro gorily. Závod odstartuje na Hradčanském náměstí ve 13.00 hodin a zakončen bude na Staroměstském náměstí. Je na závodnících samotných, jak rychle trasu absolvují a jak kreativní kostým si obléknou. Od pořadatelů dostanou jen gorilí obličejovou masku. Převlek není podmínkou, ale je vítán.

Sdílet

 

Sobota 22. Května 2010 ve 13 hodin
Pražský hrad – Staroměstské náměstí (cca 4 km)

  • Výnos z akce půjde na záchranu volně žijících goril v Africe
  • Hlavní cena – zájezd pro 2 osoby do Ugandy
  • Koncerty MIG 21, Tomáš Klus, Eddie Stoilow a další doprovodné aktivity

 „Celá akce má charitativní charakter, výtěžek bude věnován na záchranu goril v Africe. Praha se tak 22. května zapojí mezi metropole jako je Londýn, Amsterdam, San Francisco, které charitativní běh na záchranu goril letos také pořádají. Ozvali se nám už organizátoři světových běhů goril, kteří jsou velmi rádi, že se Praha zapojila do tohoto typu charitativní akce na záchranu goril v Arice,“ vysvětluje primátor hl. m. Prahy Pavel Bém, který si dnes na tiskové konferenci zakoupil první startovní číslo a v sobotu také poběží charitativní běh na záchranu goril v Africe. Půjde o gorily nížinné, které chová i pražská zoo. Myšlenka uspořádat Běh pro gorily byla ostatně bezprostředně inspirována nedávným narozením již třetího gorilího mláděte v Praze.

V oblastech, kde tyto gorily nížinné žijí, jsou chráněny zákonem, přesto jsou běžně loveny na maso, a lesy, které obývají, se zmenšují vlivem těžby dřeva. Odhady jejich početnosti ve volné přírodě se velmi liší; pohybují se v rozpětí, které začíná hluboko pod sto tisíci a končí nad dvěma sty tisíci jedinců. Uvádí se, že během relativně krátké doby by mohly být zcela vyhubeny.

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, který se ochraně goril dlouhodobě věnuje, navrhl, aby získané prostředky či za ně pořízený materiál byly poskytnuty již prověřeným partnerům ve střední Africe a případně čerpány také na výchovu místních lidí, zejména dětí, k ochraně goril. „Konkrétně by mělo jít o pořízení vybavení pro strážce biosférické rezervace Dja v Kamerunu, kteří vedou de facto válku s pytláky,“ uvádí Bobek, „o podporu záchranné stanice Limbe Wildlife Centre, kde se starají o gorilí sirotky, a případně také o vydání knížky o gorilách pro děti v Kongu Brazzaville – záleží na tom, jaká bude na Běhu účast a kolik prostředků se podaří získat.“ 

Svou účastí nejenže přispějete na ochranu goril, ale zapojíte se také do slosování o atraktivní cenu. „Jeden ze závodníků se stane výhercem zájezdu pro 2 osoby do Ugandy za gorilami,“ dodal primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

V České republice je Běh pro gorily prvním během svého druhu. Světový běh na záchranu goril proběhl však už v roce 2003 v Londýně. Účastníci se převlékli za gorily a běželi trasu v Londýně dlouhou 7 km. Za dobu existence běhu bylo vybráno více než jeden milion britských liber na záchranu goril. „Kromě běhů 22. května ve světových metropolích bude tento měsíc probíhat také maraton a půlmaraton na záchranu goril přímo v Ugandě,“ informoval pražský primátor Pavel Bém.


Přihláška a více informací na www.behprogori­ly.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).