Hlavní navigace

U anonymní opencard se platí její přenositelnost, nikoliv anonymita

[Tisková zpráva] (Magistrát hl. m. Prahy) Podstatou zpoplatnění anonymní opencard není fakt, že pro její pořízení nemusejí lidé uvádět osobní údaje, ale to, že ji může sdílet více cestujících. Příkladem jsou firmy, které si anonymní karty pořizují pro svoje zaměstnance.

Sdílet

 „Musím odmítnou tvrzení, že by Praha anonymní opencard záměrně finančně znevýhodňovala. Není k tomu žádný logický důvod. Hl. m. Praha shromažduje osobní údaje výhradně kvůli výrobě a správě karty. K ničemu jinému je nevyužívá. Není tedy proč se obávat jakéhokoliv zneužití nebo komerčního využívání osobních údajů,“ uvedl mluvčí opencard Martin Opatrný.

Přečtěte si: Lesk a bída Opencard

V současné době si lidé mohou sami zvolit, zda chtějí kartu osobní nebo anonymní, tedy přenositelnou. Anonymní a osobní opencard navíc už ze své podstaty nikdy nemohou nabízet stejné služby za stejných podmínek. Například knihovna nemůže nikomu půjčovat knihy anonymně.  

V případě zavedení třetího typu opencard – „osobní opencard bez evidence osobních údajů“, tak jak požaduje Úřad pro ochranu osobních údajů, nebude možné s kartou po jejím vystavení jakkoliv dále pracovat, tedy například kartu blokovat, vystavovat duplikáty apod. V praxi by to znamenalo, že cestující s touto kartou nebude mít jakýkoliv nárok na náhradu zakoupeného kuponu MHD v případě ztráty či krádeže jeho karty.