Hlavní navigace

23andMe a mondoBIOTECH navázaly spolupráci v oblasti výzkumu vzácných chorob

David (Švýcarsko) 28. ledna 2009 - Společnost 23andMe, Inc., průmyslová jednička v oblasti osobní genetiky, a firma mondoBIOTECH AG, švýcarská výzkumná společnost, která se zabývá vývojem přípravků pro léčbu vzácných onemocnění, dnes na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, navázaly spolupráci v oblasti pokročilého výzkumu vzácných chorob. Toto oznámení provází návrat obou společností na Světové ekonomické fórum, kde obě v loňském roce získaly ocenění Průkopník technologií (Technology Pioneers).

Sdílet

Společnosti 23andMe a mondoBIOTECH budou společně pracovat na genetickém výzkumu vzácných a potenciálně smrtelných chorob, jako je například plicní arteriální hypertenze, sarkoidóza (Boeckův sarkoid) a plicní fibróza, jejichž genetika není zcela jasná. Společnost mondoBIOTECH vybere jednotlivce, kteří těmito vzácnými chorobami trpí a bude sponzorovat jejich zařazení do programu 23andMe Personal Genome Service™. Vědci pak budou mít příležitost studovat shromážděné genetické informace, spolu s dalšími poskytnutými fenotypickými údaji v klinické studii a pochopit tak možné příčiny těchto chorob. Společnost 23andMe bude koordinovat asociační genomové studie pro pobočky společnosti mondoBIOTECH, využívat její výzkumnou infrastrukturu a zkušenosti z oblasti bioinformatiky.

Technologie iluminační analýzy DNA (Illumina DNA Analysis), kterou společnost 23andMe využívá, je předním nástrojem pro asociační genomové studie GWAS (genome-wide association studies) a má jedinečnou schopnost zahrnovat běžné markery. Tato funkce umožnila společnosti 23andMe zvolit jednotlivé bodové polymorfismy (SNP) nebo variace a zajistit tak, aby byly pokryty geny souvisejících s odezvou na léčbu, což je nejdůležitějším faktorem pro vývoj individuální léčby. Kromě toho, že je k dispozici více než půl milion markerů pro výzkum chorob, tyto „farmakogenetické“ indikátory, které jsou součástí databáze společnosti 23andMe mohou poskytnout nedocenitelné údaje pro stanovení postupů léčby.

„Velice se těšíme na to, že se budeme aktivně podílet na pokračujícím výzkumu vzácných genetických chorob,“ řekla Linda Aveyová, spoluzakladatelka společnosti 23andMe. „Tím, že jsme navázali spolupráci se společností mondoBIOTECH, která se na tuto oblast soustředí, budeme schopni ještě více prohloubit znalosti o genetice a bioinformatice našeho vědeckého týmu a lépe porozumět těmto často devastujícím stavům.“

„Již mnoho let pracujeme v zastoupení zanedbávaných a opomíjených druhů chorob, abychom pomohli zlepšit život pacientů, kteří těmito vzácnými a smrtelnými onemocněními trpí,“ řekl Fabio Cavalli, generální ředitel společnosti mondoBIOTECH. „Když jsme se vloni setkali se zakladateli společnosti 23andMe v Davosu a viděli jsme, jaké zkušenosti mají v oblasti genetiky, uvědomili jsme si, že tato spolupráce mezi našimi společnostmi by mohla vést k pochopení mechanismů příčin onemocnění, kterými se zabýváme.“

O společnosti 23andMe

Společnost 23andMe, Inc. je přední společnost, která se zabývá genetikou a pomáhá jednotlivcům pochopit jejich vlastní genetickou informaci prostřednictvím technologií pro analýzy DNA a interaktivních internetových nástrojů. Služba Personal Genome Service™ umožňuje jednotlivcům získat podrobnější informace o svých předcích a zděděných dispozicích. Společnost 23andMe, Inc., založili Linda Aveyová a Anne Wojcickiová v roce 2006 a využívá poradenství uznávaných odborníků z oblasti lidské genetiky, bioinformatiky a počítačové vědy. Mezi přední investory patří společnosti Genentech, Inc., Google Inc. a New Enterprise Associates. Více informací naleznete na internetové adrese http://www.23an­dme.com.

O společnosti mondoBIOTECH

Společnost mondoBIOTECH je švýcarská biotechnologická společnost s otevřenými zdroji, která se snaží zlepšovat zdraví pacientů trpících vzácnými chorobami. Společnost mondoBIOTECH v současné době nabízí více než 300 peptidů jako alternativní léčbu pro více než 600 vzácných chorob. Společnost poskytuje na své výrobky licenci společnostem, nadacím i soukromým osobám, které mají zájem o zlepšení stavu postižených pacientů. Společnost získala již šestkrát status maloobjemového léčiva (Orphan Medical Product Designations) v Evropě a USA a poskytla na 7 svých produktů licenci firmám BiogenIdec, InterMune, United Therapeutics/Lun­gRx. Společnost mondoBIOTECH byla zvolena Průkopníkem technologie (Technology Pioneer) na Světovém ekonomickém fóru v roce 2008. Další podrobnosti naleznete na internetové adrese http://www.mon­dobiotech.com.

Zdroj: 23andMe, Inc.; mondoBIOTECH AG

Kontakt:

Rachel G. Cohenová

Ředitelka pro komunikaci

23andMe, Inc.

Tel.: +1–650–453–1336

E-mail: press@23andme.com

nebo

Das Kloster

mondoBIOTECH

E-mail: media@mondobiotech.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).