Hlavní navigace

22. 4. Den Země na Olomoucku: program ministra Ambrozka

V úterý 22. dubna přijede ministr životního prostředí Libor Ambrozek do Olomouckého kraje. Navštíví Pravoslavnou akademii ve Vilémově, kde si spolu s hejtmanem Olomouckého kraje Janem Březinou prohlédne konkrétní příklady využití obnovitelných zdrojů energie (slunce, vítr). Zúčastní se konference na téma Vodní cesta Dunaj-Odra-Labe v Olomouci, setká se s občany, s nimiž bude hovořit o udržitelném rozvoji v České republice a naplňování závazků Summitu Země v Johannesburgu. Spolu s hejtmanem Olomouckého kraje navštíví také na jízdních kolech CHKO Litovelské Pomoraví.

Sdílet

Podrobný program:
10:00 – Vilémov. Pravoslavná akademie. Obnovitelné zdroje a perspektivy jejich dalšího rozvoje. Zákon o podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů, možnosti podpory ze SFŽP. Prohlídka instalovaných solárních systémů, fotovoltaiky a topného systému na biomasu společně s ředitelem Pravoslavné akademie Romanem Jurigou. Setkání se zúčastní také hejtman Olomouckého kraje Jan Březina a ředitel Správy CHKO ČR Petr Dolejský.

Zveme novináře na celé dvouhodinové setkání. Bude prostor pro dotazy z nejrůznějších oblastí ochrany životního prostředí, včetně možnosti neformálního rozhovoru s ministrem a hejtmanem, malé občerstvení zajištěno.

12:00 odjezd do Olomouce

12:45 Přijetí primátorem města Olomouce Martinem Tesaříkem na radnici (Horní náměstí).

14:45 – 15:00 účast na bloku přednášek na konferenci Vodní cesta Dunaj – Odra – Labe: Ekonomie, ekologie, krajina (konference se koná v Aule Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Olomouc, tř. Svobody 26)
15:00 – 15:15 vystoupení ministra na konferenci

16:20 – 18:00 vyjížďka na kole Litovelským Pomoravím podle řeky společně s hejtmanem Olomouckého kraje a vedoucím správy CHKO. Sraz účastníků vyjížďky (včetně novinářů) v Horce nad Moravou (u SEV Sluňákov). Krátké občerstvení na Lovecké chatě. I na tuto část programu ministra Ambrozka zveme novináře (vezměte si ovšem vlastní bicykly).

18:00 – 19:30 Setkání občanů s ministrem životního prostředí – Aula PřF UPOL.Pravidelné setkání s ministrem životního prostředí za účasti některých z hostů konference věnované stavu a perspektivám koncepce “trvale udržitelného života” o nejaktuálnějších otázkách ochrany přírody. Konference, pořádaná Společností pro trvale udržitelný život, bude touto veřejnou besedou zahájena.

Kontaktní informace:
Mgr. Karolína Šůlová, tisková mluvčí MŽP, tel. 267 122 944, mob.: 724 102 406, e-mail: Karolina_Sulova@env.cz

Poznámky:
[1]
22. duben se slaví jako Den Země po celém světě od roku 1970, kdy jej poprvé vyhlásili američtí studenti. Cílem rozsáhlé kampaně tehdy bylo podpořit přijetí nových ekologických zákonů a docílit zvýšení státních výdajů na ochranu životního prostředí. Akce, které se v roce 1970 zúčastnilo několik milionů občanů, měla veliký ohlas a zahájila tak tradici oslav Dne Země – 22. dubna.

V roce 1990 se k tradici připojila i Česká republika. Letos tak již čtrnáctým rokem budou po celé zemi probíhat nejrůznější akce, které se vztahují k ochraně životního prostředí, jako např. výsadby stromků, soutěže a hrátky pro děti, eko-jarmarky, výstavy, semináře a mnoho dalších. Na organizaci akcí ke Dni Země, které probíhají také v období před 22. dubnem i po něm, se z velké míry podílejí nevládní neziskové organizace, ale i státní správa, samospráva, školy a další. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).