Hlavní navigace

Žloutenka se může dotknout i vás – bojujte s ní

Happening „Žloutenka se může dotknout i vás“ v rámci letošních Žlutých týdnů se pokusí živým obřím logem ruky upozornit na nebezpečí nákazy žloutenkou A a B.
6. 5. 2011

Sdílet

Výskyt nemoci

V loňském roce onemocnělo žloutenkou A nebo B 1106 lidí. V posledních letech u nás zaznamenáváme zejména zvýšený výskyt žloutenky A. Výskyt žloutenky B má klesající tendenci od roku 2001, kdy bylo kvůli závažnosti následků v podobě cirhózy či karcinomu jater zavedeno pravidelné očkování kojenců a 12letých dospívajících. Při aktivním stylu života se nemocí může nakazit každý. Jezdíte MHD? Stravujete se v restauracích? Cestujete? V riziku žloutenky A a B mohou být dospělí, kteří nejsou očkováni …

Žloutenka nemusí bolet, ALE … 

znepříjemní vám život. Povinná je hospitalizace a následná rekonvalescence může trvat až půl roku. Musíte držet dietu, nesmíte sportovat, zakázán je pobyt na slunci. Žloutenka B může v některých případech přejít do chronické formy a následná léčba je pak dlouhodobá.

Očkování může být účinnou prevencí 

Očkování kombinovanou vakcínou Twinrix poskytuje ochranu proti oběma typům žloutenky A a B. Do povinného ručení svého vozu investujete pravidelně každý rok. Investice do preventivního očkování proti žloutence A a B je přibližně stejně nákladná, ale jednorázová a může také ušetřit řadu nepříjemností. Většina zdravotních pojišťoven na očkování proti žloutence A a B přispívá.

Žluté týdny

Žluté týdny letos zavítají na majálesy, čarodějnické reje a vybrané hudební festivaly. Kampaň podpoří 30. 4. od 14:00 hod. zábavně-edukační happening, při kterém se 1106 lidí bude snažit překonat český rekord o největší lidské logo. Živá obří ruka symbolicky vyhlásí boj proti žloutence A a B, které tak možná pro Čechy přestanou být neviditelné. Připojte se! Registrace na www.zlutetydny­.cz, www.zloutenky.cz.

Vakcína Twinrix proti žloutence A a B je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Přečtěte si příbalovou informaci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).