Hlavní navigace

Zdravotní nástrahy podzimu

Podzim je snad nejvíce nevyzpytatelné roční období. Slunečné dny babího léta se střídají s podmračenou šedivou oblohou.

Sdílet

Podzim je také neodmyslitelně spojen s návratem dětí do škol a školek. V neposlední řadě pak podzim přináší první nachlazení a další více či méně vážné zdravotní problémy.

Některým dětem se zpátky k učení nebo do školky příliš nechtělo, ale většina se těšila alespoň na své kamarády a spolužáky. Přechod do velkého kolektivu spojený s podzimním počasím může být ovšem poměrně rizikovou změnou pro dětský organismus, zvláště v případě malých dětí, které nastoupily do školy či školky poprvé. Děti se slabší imunitou mohou být snadno náchylné k tomu, chytit od svých spolužáků některé z onemocnění, kterých je na podzim kolem nás všude plno. Někdy toto onemocnění může vzniknout i po setkání s dítětem, které je relativné zdravé, ale danou baktérii „zrovna nosí“ ve svém krku či nose. Může to tím pádem vypadat, že všichni kamarádi vašeho dítěte jsou zdraví a přesto vaše ratolest přijde domů nemocná. Tato situace může nastat i v případě závažných invazivních pneumokokových infekcí.

Zánět středního ucha a nebezpečný pneumokok

Bakterie pneumokoka se šíří kapénkovou cestou, podobně jako chřipka, a podle průzkumu ji v sobě nose každý desátý člověk. Bacilonosiči mohou bakterii předat ostatním lidem, aniž by si to uvědomovali a je logické, že nejrizikovější místa výskytu jsou ta, kde je velká koncentrace lidí, tedy právě školy a školky. Pneumokoková bakterie způsobuje například velice častý zánět středouší, který patří k nejčastějším dětským infekčním onemocněním. Jeho průběh je spojen s vysokými teplotami, někdy i závratěmi a zvracením. V ochraně proti zánětu středního ucha může pomoci očkování, které významně snižuje možnost přestupu bakterie z nosohltanu do středního ucha dítěte . Pneumokokům je připisováno až 40 % bakteriálních forem tohoto bolestivého onemocnění.

Očkování pomáhá chránit i proti dalším pneumokokovým infekcím, kterými jsou například meningitida či zápal plic. Vakcína Prevenar 13 pomáhá chránit nejmenší děti před třinácti sérotypy pneumokoka, způsobující tato závažná onemocnění.

Prevenar 13 je registrovaný léčivý přípravek. Přečtěte si pečlivě příbalovou informaci.
O možnostech očkování se poraďte se svým lékařem. Podobně jako ostatní vakcíny ani přípravek Prevenar 13 nebude chránit 100% očkovaných osob.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).