Hlavní navigace

Zbavte se jednou provždy citlivosti zubů. Klíčem jsou správné produkty

Citlivé zuby charakterizuje krátká a ostrá bolest, která je nepříjemná až frustrující. Jak zuby zklidnit?
13. 10. 2020

Sdílet

Co způsobuje citlivost zubů? 

Důvodů pro zvýšenou citlivost zubů existuje mnoho. Kromě porušené zubní skloviny a obnažených zubních krčků mohou být důvodem i zubní kazy, zubní kamen, zlomený nebo uštíplý zub, ale i některé procedury. Jednou z nich je aplikace čerstvé výplně či neodborné domácí bělení s vyšší koncentrací peroxidu. „Stejně tak může stát za citlivostí zubů těhotenská gingivitida, kdy dásně v průběhu těhotenství zčervenají, otečou a začnou krvácet. Vznikne zánět, během kterého jsou zuby mimo jiné citlivější,“ říká Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa. V neposlední řadě ovlivňuje citlivost zubů i strava. Pozor si dejte na potraviny s vysokým obsahem kyselin a také na stravu bohatou na cukry, které urychlují množení bakterií v ústní dutině a mohou vést k erozi skloviny, čímž obnažují citlivé oblasti zubů.

Citlivost zubů ovlivňuje zubní pasta

Pokud jste někdy slyšeli, že na zubní pastě nezáleží, nenechte se mýlit. V případě citlivosti zubů hraje používání speciálních past i dalších produktů významnou roli. „Na trhu jsou k dostání inovativní produkty, u kterých je klinicky prokázáno, že dokážou snížit citlivost zubů už po prvním použití,“ tvrdí zubní specialista Zuzana Heiník Bělová a doplňuje, že účinnost těchto produktů zajišťují látky, které posilují sklovinu a utěsňují dentinové kanálky.

Zubní pasta s fluoridem nebo bez něj?

Na citlivé zuby jsou vhodné zubní pasty s fluoridem i bez fluoridu. Podstatné je, aby pasta neobsahovala agresivní abraziva, draselné soli a peroxidy. Žádoucí je naopak vysoká dávka hydroxyapatitu vápenatého – základní stavební složky zubní skloviny, který obsahují zubní pasty INNOVA. „V zubních pastách INNOVA se nachází 2,25 % terapeutické dávky hydroxyapatitu vápenatého, který těsní dentinové kanálky, obnovuje poškozenou zubní sklovinu a dokáže ji ochránit před kyselinami,“ vysvětlujte Zuzana Heiník Bělová. Důležitou složkou v zubních pastách INNOVA je bioaktivní vápník Calcis, který se získává z vaječných skořápek a který slouží jako výživa zubní skloviny. Pasty INNOVA dále obsahují složky s antibakteriálními a antioxidančními účinky, jako jsou extrakt z červených hroznů, biosol, thymol, eucalyptus, anetol. Unikátní v těchto pastách je i obsah bezpečných bělicích složek na bázi přírodních enzymů, které jemně rozjasňují sklovinu a zanechávají ji dokonale hladkou a lesklou.


Zubní pasta INNOVA s fluoridem obsahuje vysokou dávku amorfního hydroxyapatitu vápenatého (2,25 %). Výrazně snižuje 

Zubní pasta INNOVA bez fluoridu s vysokým obsahem dávky amorfního hydroxyapatitu vápenatého (2,25 %) výrazně obnovuje zubní sklovinu a posiluje dásně.

Tekutá sklovina – revoluce pro citlivé zuby?

Kromě speciálních zubních past pro citlivé zuby je na trhu inovativní suspenze pro výplach úst, která umí posílit a regenerovat sklovinu. Stomatologové ji ovšem doporučují i jako prevenci zubního kazu, a to už od 14 let, či k ortodontické léčbě. „Suspenze INNOVA, tzv. tekutá sklovina, má ve složení stejně jako zubní pasty této značky amorfní hydroxyapatit vápenatý a bioaktivní vápník, ale kromě nich třeba i vitamín E nebo anýz s antiseptickým účinkem,“ doplňuje Zuzana Heiník Bělová z BELdental. Na závěr ještě dodává, že ke snížení citlivosti zubů je důležité změnit stravovací a hygienické návyky a používat měkké rovně střižené kvalitní zubní kartáčky. Zvolit můžete i ekologickou variantu kartáčku. Používáním biologicky rozložitelného kartáčku jdete vstříc životnímu prostředí.


Tekutou sklovinou INNOVA si stačí po dobu 1 minuty vyplachovat ústa. Poté se doporučuje 30 minut nejíst ani nepít. Vysokou účinnost tohoto produktu v boji proti citlivosti zubů potvrzuje Centrum preventivní stomatologie.

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).