Hlavní navigace

Zákeřná meningitida může obrátit život naruby

Co udělat pro zdraví dítěte (1)

Sdílet

Meningitida neboli zánět mozkových blan, patří mezi nejzákeřnější dětská onemocnění. Je to dáno zejména tím, že si její počáteční příznaky můžeme lehce splést s běžným nachlazením. To platí dvojnásob pro první známky nemoci u malých miminek. Infekce se nejčastěji projevuje nevolností – dítě zvrací, trpí bolestmi hlavy, vysokými horečkami a zvýšenou citlivostí na světlo. Následně pak u něj tento stav může vyústit v celkovou podrážděnost a zvýšenou bolestivost při některých pohybech, například při předklonu hlavičkou. Pokud se u děťátka tyto příznaky objeví, doporučuje se co nejrychleji vyhledat lékaře. Zánět mozkových blan definitivně potvrdí či vyvrátí až vyšetření mozkomíšního moku, které se provádí tzv. lumbální punkcí.

Na vině je bakterie pneumokoka

Meningitidu mohou mít na svědomí nejčastěji tři různé bakterie – meningokok (Neisseria meningitidis), pneumokok (Streptococcus pneumoniae) anebo hemofil (Haemophilus influenzae). Těžko říci, která z těchto bakterií je nejnebezpečnější – všechny mohou způsobit vážné zdravotní komplikace, celoživotní následky, někdy dokonce i smrt. Přesto, že si někteří lidé spojí meningitidu výhradně s bakterií meningokoka, původcem tohoto onemocnění je i nevyzpytatelný pneumokok.

Miminko pomáhá chránít „šťástná třináctka”

Teď si určitě kladete otázku, jak své dítě bezpečně ochránit před meningitidou. Odborníci se shodují, že v prevenci zánětu mozkových blan je nejlepší vsadit na očkování. Od roku 2001 se v České republice plošně očkuje proti baktérii Haemophilus influenzae typu b a už několik měsíců lze u nás pořídit vakcínu Prevenar 13. Ta pomáhá ochránit před 13 typy pneumokoka, Jde například o velmi nebezpečný kmen 19 A, se kterým si těžko poradí i antibiotika. Dobrou zprávou je, že zatímco před nedávnem vás jedna dávka vyšla na 2 tisíce korun, nyní si za ni připlatíte maximálně 360 korun.

Test

 1. Kdo je nejvíce ohrožen zákeřnou meningitidou?
  a. děti do 2 let a lidé starší 60 let
  b. děti do 8 let
  c. děti do 8 let a lidé starší 80 let
 2. Kolika dětem přivodí meningitida doživotní následky?
  a. 1 – 3 %
  b. 5 – 9 %
  c. 10 – 20 %
 3. Jaké jsou nejčastější následky způsobené meningitidou?
  a. slepota, problémy s dýcháním, pigmentační skvrny
  b. hluchota, ochrnutí, poškození mozku
  c. ztráta chuti, nadváha, vypadávání vlasů
(Správné odpovědi: 1a, 2c, 3b)

Prevenar 13 je registrovaný léčivý přípravek. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci. O možnostech očkování a možných rizicích se informujte u svého lékaře.
Více informací najdete na www.prevenar13­.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).