Hlavní navigace

Virózy u dětí? Soustřeďte se na prevenci!

Rýma, kašel, horečka, únava, bolesti hlavy a kloubů. Tyto příznaky většinou házíme do jednoho pytle a řešíme je podobným způsobem.
5. 2. 2020

Sdílet

Ač to mnoho lidí neví, měli bychom opravdu věnovat pozornost tomu, kdy nás obtěžuje běžné nachlazení, kdy jde o akutní virové onemocnění s příznaky podobnými chřipce a kdy se jedná o skutečnou chřipku. Ta je totiž ve skutečnosti mnohem závažnější onemocnění, než si myslíme. Zvlášť opatrní bychom měli být u těhotných žen nebo u kojenců a malých dětí, které nám jen zřídka dokážou říct, jak moc nebo jak přesně je něco bolí.

Chřipka nebo běžná viróza?

Základní rozdíl je v původci nemoci. Zatímco běžnou virózu, resp. akutní virové respirační onemocnění mohou způsobovat různé druhy virů (např. rinoviry, koronaviry, adenoviry nebo mnoho dalších), chřipku způsobují pouze konkrétní chřipkové viry, nejčastěji typu A nebo B. Proto je také možné nechat se proti chřipce očkovat, zatímco před běžnou virózou vás očkování neochrání.

Přesný druh viru je však možné odhalit pouze pomocí laboratorních testů. Proto je v praxi důležitější, jaké příznaky jsou s onemocněním spojené. U chřipky většinou nebudete mít pochyb – je vždy spojená s vysokou horečkou nad 39 °C, intenzivní únavou, bolestí svalů a kloubů, zchváceností a vyčerpáním. Někdy se přidá kašel nebo bolest v krku. Jinými slovy – pacient většinou prakticky není schopen vstát z postele.

Na druhou stranu akutní virové respirační onemocnění může způsobovat stavy velice podobné chřipce, pouze jejich intenzita je ve srovnání s chřipkou slabší. Teplota většinou nepřesáhne 38 °C, únava je přechodná, bolesti hlavy nejsou tak silné. Často se přidá kašel, rýma nebo bolest v krku. Riziko komplikací samozřejmě existuje, ale není tak velké jako u chřipky.

Oba druhy onemocnění jsou vysoce nakažlivé. Stejně tak jsou v obou případech první pomocí režimová opatření (klidový režim na lůžku, dostatek tekutin, dostatek vitaminů, dobře větraná a nepřetopená místnost) a v případě potřeby zmírňování příznaků onemocnění.

Nejúčinnější je prevence

Ovšem jeden nemusí být lékař, aby si spočítal, že daleko menší riziko než virová onemocnění prodělat, je vyhnout se jim. Chránit se před nemocí vlastně znamená dodržovat pravidla zdravého životního stylu, během rizikového období se zvýšeným výskytem chřipkových stavů se však vyplatí přivolat si silnější pomocníky. A zvláště v případě těhotných žen nebo malých dětí je vždy nutno hledět na to, aby podpora z lékárny spíše neublížila, než pomohla. V těchto případech se rozhodně vyplatí držet se přírody.

Jestliže chcete šetrné řešení pro sebe či své děti, zvolte homeopatický léčivý přípravek OSCILLOCOCCINUM. V homeopatii se tradičně užívá právě k prevenci a léčbě chřipkových stavů, jako jsou např. horečka, zimnice, bolest hlavy, únava a bolesti svalů. Mohou ho užívat také děti, těhotné nebo kojící ženy a senioři nebo lidé, kteří berou velké množství léků kvůli svým dalším chorobám. Žádné vedlejší účinky nebo interakce s jinými léky nebo potravinami nejsou známy.


Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Oscillococcinum® je homeopatický léčivý přípravek k vnitřnímu užití, užívaný tradičně v homeopatii k prevenci a léčbě chřipkových stavů (jako jsou např. horečka, zimnice, bolest hlavy, únava a bolesti svalů). Obsahuje Anas barbariae, hepatis et cordis extractum 200 K.

Léčivý přípravek Oscillococcinum lze užívat bez omezení v každém věku. O jeho užívání se můžete poradit se svým lékařem nebo lékárníkem, nebo se řídit pokyny v příbalovém letáku. Nezapomeňte, že ho dítěti můžete podávat i v případě, že už se příznaky chřipkového onemocnění projevily v plné síle.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).