Hlavní navigace

Rizika při darování vajíček jsou minimální

 Autor: Pixabay.com
Počet žen, které by bez darovaného vajíčka neotěhotněly, každoročně přibývá.
18. 8. 2021

Sdílet

Pro neplodné páry jsou tak dárcovské programy jednou z šancí, jak se dočkat vysněného miminka. Pokud byste se i vy chtěla stát dárkyní, která pomůže ke vzniku nové rodiny, pak vás určitě zajímá, zda vám hrozí nějaká zdravotní rizika.

Darování vajíček zahýbe osudy mnoha lidí – je to velká příležitost, jak pomoci neplodným párům s vytvořením nové rodiny. I přesto však darování vajíček není pro každého – do programů může vstoupit pouze naprosto zdravá žena do 35 let, která úspěšně projde interním, gynekologickým a genetickým vyšetřením.

A teď k rizikům…

Když žena projde všemi vyšetřeními, nastává fáze tzv. ovariální stimulace, díky níž dorůstá na vaječníku větší počet folikulů – dutinek, ve kterých zrají vajíčka. Bezprostředně se stimulací pak krátkodobě hrozí tzv. hyperstimulační syndrom, což je přemrštěná reakce těla na zvolenou dávku stimulačních hormonů. 

Žena může také pociťovat bolesti v podbřišku, nicméně tato komplikace vždy úplně odezní se začátkem následující menstruace, tedy maximálně do 10 dnů. Vážnějším důsledkům hormonální stimulace umí v dnešní době lékaři předcházet, a to v indikovaných případech například podáváním vhodných léků, které riziko syndromu snižují.

Odběr vajíček pod kontrolou

Jakmile vajíčka ve folikulech dozrají, nastává čas na jejich odběr – ten se provádí přes pochvu v celkové anestezii trvající do 10 minut. Každý vpich do vaječníku však znamená slabé krvácení, které ve většině případů velmi rychle ustává a krevní ztráta je minimální. Komplikace po odběru, které je nutné řešit následnou operací, jsou pak velmi vzácné – asi jeden případ na 3000–3500 odběrů. I v těchto případech však vaše plodnost zůstane zachována.

Není klinika jako klinika

Řada vyšetření, stimulace i odběr vyžaduje velké nasazení, mnoho klinik vám však nabídne pěknou finanční kompenzaci, která váš čas, energii i “velký dar” nenechá bez povšimnutí. Nezapomínejte však, že pro dárcovství vajíček byste si měli vybrat takovou IVF kliniku, kde vám personál padne do oka a pro celý proces vám nabídne přátelskou ruku a rodinné prostředí. Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).