Hlavní navigace

Plavání kojenců a batolat

Plavání dětí od 6 měsíců do tří let je činnost ve vodě spojená především s hrou. Centrum trvalého zdraví vyhlašuje soutěž o podzimní Kurz plavání dětí zdarma.
2. 8. 2010

Sdílet

Plavání dětí od 6 měsíců do tří let je činnost ve vodě spojená především s hrou. Pomocí her, říkanek, písniček, mazlením, hlazením a milým úsměvem je dítě vraceno do vodního prostředí, které mu bylo blízké v době nitroděložního života. Je to velmi prospěšná a krásná činnost. Přináší totiž radost dětem i rodičům. Při této pohybové aktivitě dítko velmi intenzivně vnímá přítomnost rodiče s vědomím, že se na něj může plně spolehnout. Tyto pocity, podporované těsným tělesným vzájemným kontaktem vytvářejí pevný vztah důvěry a respektu. Děti se přirozenou a hravou formou postupně učí základním plaveckým dovednostem, které musí zvládnout každý, kdo se chce naučit plavat. Naučí se splývat v poloze na zádech i na bříšku, vydechovat do vody, skákat, s úsměvem se potápět a orientovat pod vodou. Především však získají cit pro vodu, který je důležitý pro samotný pohyb ve vodě a nezbytným předpokladem pro pozdější výuku plavání. Zdraví a přirozený vývoj dítěte je jedním z hlavních cílů tohoto plavání. Děti při pobytu ve vodě uvolňují přetížené svaly a používají svalové skupiny, které běžně nezapojují. Některé zdravotní pojišťovny již pochopily význam kojeneckého plavání a poskytují rodičům příspěvek na uhrazení kurzovného plavání miminek.

U nás v Centru trvalého zdraví Cordeus v Praze 6 plaveme v hezkém, moderním prostředí, bazén je útulný a splňuje všechny hygienické normy. Najdete zde jiskrnou, čistou a velice příjemně teplou vodu, která je vytemperována až na 30 °C, upravena ozonizací a částečnou chlorací. Při výuce je možné navíc využít i vířivou vanu o teplotě vody 37 °C, na kterou se děti obvykle těší nejvíce. Samozřejmostí je prakticky vybavená aklimatizační místnost, sloužící k přebalení a nakrmení dětí, odpočinku, hře a vzájemné výměně zkušeností, či příjemná restaurace, jejíž součástí je také dětský koutek. Přes léto lze využívat posezení na terase s překrásným výhledem na Prahu – venkovní dětský koutek je rovněž k dispozici. Kurzy probíhají pod odborným vedením akreditovaných lektorek.

A jaký je vlastně tolik opěvovaný význam plavání miminek?

  • prohloubení vzájemného porozumění a citové vazby mezi rodičem a dítětem
  • fyzické otužení organismu – plavající děti jsou v porovnání s dětmi, které neplavou, prokazatelně otužilejší a zdravější
  • podpora psychomotorického vývoje
  • rozvoj rovnováhy, koordinace pohybů a orientačních schopností dítěte
  • význam pro záchranu života – pokud dítě, které pravidelně plave, spadne do vody, reaguje většinou klidně a nenastává šoková reakce
  • zpestření denního režimu rodičů i dětí
  • podpora trávení a spánku dítěte
  • příprava na vstup do kolektivu – děti si postupně a nenásilně zvykají na kolektiv dětí a lidí kolem sebe
  • dítě se učí spolupracovat, soustředit, je bystřejší
  • kojeneckým „plaváním“ dosahujeme v kombinaci s rehabilitací velmi dobrých výsledků i při léčení tělesně postižených miminek s lehkými odchylkami neuropsychického vývoje nebo lehkými mozkovými dysfunkcemi či s chronickým onemocněním horních cest dýchacích

Kdy začít a proč?

Nejlépe od narození (domácím vaničkováním), kdy je dítě na vodu z prenatálního života přirozeně adaptováno a nemá z ní strach. Dítě je ve vodě nadlehčováno, tím se daleko snadněji pohybuje a lépe rozvíjí. Rodiče získají včas cenné informace v oblasti správné manipulace s dítětem a jeho psychomotorického vývoje. V případě, že nemáte možnost začít domácím vaničkováním, je ideální začínat kolem 6. měsíce. V prvním roce dítě prochází nejbouřlivějším vývojem a první dny, týdny, měsíce a roky života jsou nejdůležitějším obdobím v životě člověka, kdy se formuje základ citů, vztahů a návyků. Chvíle strávené s dětmi jsou ty nejpříjemnější. Radost a smích dětí jsou tou největší odměnou pro rodiče. V našich kurzech se snažíme vytvořit příjemné chvíle strávené hraním a učením ve vodním prostředí spolu s rodiči. V každé lekci plavání si hravou formou děti zacvičí, zadovádí a naučí se novým věcem a plaveckým dovednostem. Hlavním cílem našich kurzů je vybudovat u kojenců, batolat a předškoláků kladný vztah k vodě, naučit se formou her potápět, skákat do vody a základy plavání. Pohyb ve vodě je doprovázen říkankami, básničkami a písničkami, které děti i rodiče motivují k lepším plaveckým výkonům.

Proč je plavání batolat tak přínosné?

Plavání rodičů s dětmi je jediná vhodná pohybová aktivita pro děti již od šestinedělí (domácí vaničkování). Kurzy plavání kojenců napomáhají v psychomotorickém vývoji batolat, kojenců i starších dětí. Rovněž mají kladný vliv na zdraví, otužování, dýchání, podpůrný aparát, trávení a spánek dítěte. Výzkumy prokázaly, že pobyt kojenců a malých dětí ve vodě má také stimulující efekt na zvýšení koncentrace, pozornosti a vnímacích schopností. Mimo zdravotní aspekty utužuje vztah a důvěru dítěte k rodiči.

Přijďte si s dětmi zaplavat do Centra trvalého zdraví Cordeus a.s. Na Dlouhém lánu 11 v Praze 6.

Po celé léto probíhat doplňující zápis do stále ještě částečně volných lekcí podzimních kurzů plavání kojenců a batolat. Tyto podzimní kurzy začínají 1. září a končí v prosinci. Vzhledem k velkému zájmu o naše kurzy doporučujeme, abyste se zápisem dlouho neváhali. Zbývající volná místa bývají totiž velmi rychle zaplněna.

Recepce: +420 251 097 311, 411
e-mail: info@cordeus.cz
web: www.cordeus.cz

SOUTĚŽ!

Cordeus a.s. – Centrum trvalého zdraví vyhlašuje soutěž o podzimní Kurz plavání dětí zdarma.

Odpovězte na naši soutěžní otázku a vyhrajte celý kurz Plavání s miminkem zdarma!
Své odpovědi zasílejte do 20. 8. 2010 na balcarova@cor­deus.cz.
Trvání soutěže 1. 8.–20. 8. 2010.

Soutěžní otázka zní:
Uveďte alespoň 3 významy plavání dětí od kojeneckého věku. Odpověď najdete v uvedeném článku nebo na http://www.cor­deus.cz/balne­oterapie/.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).