Hlavní navigace

Nepodceňujte chřipku, může vás to vyjít draho, radí MOJE AMBULANCE

S chladnějšími měsíci přichází v těchto nesnadných pandemických časech hrozba dalších sezónních nemocí. Praktičtí lékaři letos evidují větší zájem o očkování proti chřipce, a to hlavně kvůli obavám z COVID-19. Přestože bude vakcín o třetinu více než loni, nepodceňujte prevenci, která může zabránit v nakažení. Víte, jak osvědčeně vyzrát na chřipku a co dělat, když onemocníte?
23. 9. 2020

Sdílet

Rozlišujte mezi nachlazením a chřipkou

Cítíte se slabě a máte pocit, že na vás něco leze? Zaprvé je třeba zjistit, o jaký typ nemoci jde. Nachlazení zasahuje dýchací cesty méně než chřipka a jeho průběh je mírnější. Většinou přejde do 14 dnů. Chřipka může mít komplikovanější průběh a nemoc může trvat i dlouhé týdny. Pokud se vás choroba nechce pustit, cítíte se velmi unavení, máte vysokou horečku, suchý kašel a bolesti hlavy, kloubů nebo svalů, tak neváhejte a kontaktujte lékaře.

Nespoléhejte na to, že se z toho zkrátka vyležíte. Lidé mají tendenci chřipku či nachlazení jednoduše přechodit, protože si nechtějí vybrat volno nebo si myslí, že to není nic vážného.

Podle zkušeností lékařů z MOJE AMBULANCE je však nejdůležitější tyto nemoci nepodceňovat a zcela vyléčit. Co se může stát, pokud byste neléčili chřipku? Ve vzácných případech, zejména, pokud trpíte dalším onemocněním, vám může hrozit zápal plic, problémy se srdcem, popřípadě zápal mozkových blan a v nejtěžším průběhu to může skončit i úmrtím. Netřeba rovněž zapomínat, že chřipka je přenášena viry – antibiotika na ni tedy nezabírají.

Správná prevence může posílit imunitu

Co vám může pomoci vyhnout se chřipce? Nezapomeňte se nadopovat vitamíny a minerály a to hlavně v podzimním a zimním období, kdy přichází největší sezóna chřipky. Jezte více ovoce a zeleniny a pijte dostatečné množství vody, popřípadě čajů s trochou medu a citronové šťávy. Dopřejte si rovněž kvalitní a dostatečný spánek.

Další důležitou součástí prevence nejen proti chřipce, ale i proti COVID –19 jsou zásady hygieny a vyhýbání se místům, kde vzniká vysoké riziko nakažení. Kanceláře, školy, MHD – tam všude na vás může chřipka číhat. Pokud se v těchto prostorách nacházíte, dodržujte zvýšenou hygienu a nesahejte si na obličej, viry se totiž mohou dostat do těla jakoukoli sliznicí. Pomůže i pravidelné větrání.

Nejvhodnější variantou prevencí protichřipce je očkování, ale ani to nemusí být stoprocentní. Lékaři MOJE AMBULANCE radí opakovat očkování každý rok a nechat se očkovat hlavně na podzimpřed zimní chřipkovou sezónou. Na vakcínu vám může přispět zdravotní pojišťovna nebo zaměstnavatel, a proto je dobré zjistit si dostupné možnosti.

Při chřipce je důležité odpočívat

Léčba chřipky by měla probíhat v klidu. Velmi důležitý je tedy spánek a zvýšený příjem tekutin. Osvědčenými pomocníky může být i bylinkový čaj, pořádný vývar, dostatek vitamínů a bílkovin či inhalování. Pokud nezabírají ani babské rady, je nutné sáhnout po koncentrovaných vitamínových přípravcích či lécích proti chřipce a nachlazení.

Pokud máte vážné příznaky objednejte se u lékaře a vyřešte vše s odborníkem. V první řadě však nezapomeňte odpočívat a v případě, že vás chřipka ještě nezasáhla, nezapomínejte na prevenci v podobě vitamínů a pohybu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).