Hlavní navigace

Nemocenská dávka a náhrady mzdy. Nepleťte si pojmy

Potýkáte se zrovna s nemocí nebo chcete být zkrátka informovaní o tom, jak to je s nemocenskou a jejím vyplácením? Vše podstatné jsme pro vás sepsali v tomto článku.
25. 11. 2019

Sdílet

Jak se řeší krátkodobá nemoc

Jak většinou řešíte virózu nebo nachlazení vy? Asi ji buď přecházíte, vezmete si dovolenou, sick day nebo neschopenku. Pracovní neschopnost vám vystaví váš obvodní lékař. V případě neschopenky si ale dejte pozor na dva termíny – náhradní mzdu a nemocenskou dávku. Jde o zcela odlišné pojmy.

Jak se řeší dlouhodobá nemoc

Pokud marodíte dlouhodobě, nejspíše jste na nemocenské. Obvodní lékař vám, na základě posouzení vašeho zdravotního stavu, vystaví neschopenku. Následně byste měli svému zaměstnavateli co nejdříve nahlásit vznik dočasné pracovní neschopnosti, aby vám za to mohl vyplácet náhradu mzdy. Pokud vaše nemoc probíhá déle než 14 dní, musíte svému zaměstnavateli předat žádost o nemocenskou dávku. Zaměstnavatel pak tuto žádost předá na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ), aby vám ji mohli vyplácet.

Tip: Chtěli byste si sami spočítat, jak velkou náhradu mzdy byste měli dostat a jak na tom budete finančně během marodění? Spočítejte si vše online v kalkulačce nemocenské u MONETA Money Bank.

Jak se proplácí nemocenská?

Abyste měli nárok na proplácení nemocenské dávky, musíte řádně platit zdravotní pojištění. V případě pracovního poměru ho za vás odvádí zaměstnavatel a nemusíte se ničeho obávat. Pokud ale pracujete jako OSVČ, musíte si to pohlídat sami, abyste pak nepřišli o peníze v průběhu nemoci.

  • Prvních 14 dní dostáváte náhradu mzdy od svého zaměstnavatele à a to 60 % ze své průměrné denní mzdy (za pracovní dny)
  • Od 15. dne máte nárok na nemocenskou dávku od státu ze zdravotního pojištění à vypočítává se z denního vyměřovacího základu neboli z vašeho průměrného denního příjmu (za kalendářní dny, i svátky, víkendy ne)
  • Pozor! Jako OSVČ nemáte nárok na náhradu mzdy, pouze na nemocenskou dávku od státu od 15. dne marodění (pokud řádně platíte zdravotní pojištění)

Jednotlivé části neschopenky

I. díl Hlášení o vzniku dočasné neschopnosti tento díl posílá lékař na OSSZ* Bez barevného pruhu
II. díl Průkaz práce neschopného pojištěnce o ukončení dočasné neschopnosti Tento díl vám předá lékař, nosíte si ho na každou prohlídku, po ukončení vrátíte lékaři a on posílá na OSSZ* Žlutý pruh
III. díl Hlášení zaměstnavateli o dočasné pracovní neschopnosti Tento díl neprodleně předáte zaměstnavateli Modrý pruh
IV. díl Žádost o nemocenskou (+ potvrzení o trvání neschopenky) Pokud nemoc trvá i 15. den, tímto dílem uplatňujete nárok na nemocenskou dávku (+ na konci měsíce musíte zaměstnavateli odevzdat také lístek na peníze) Růžový pruh
V. díl Rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti  Toto vyplněné a podepsané prohlášení odevzdáte zaměstnavateli – ten poté předává na OSSZ* Růžový pruh

* Okresní správa sociálního zabezpečení

Karenční doba již neplatí

Ještě před létem fungovala tzv. karenční doba, která se snažila zamezit zneužívání nemocenské. Lidé si neschopenkou často snažili jen prodloužit víkend nebo dovolenou. Zároveň se tím ale nezamezilo krátkodobým nemocem, například v létě, kdy jsou lidé náchylní na chlad z klimatizace a velké teplotní skoky. Navíc skutečně nemocní lidé tím přicházeli o finance. Proto byla v červenci 2019 zrušena. V čem je nyní změna? Jak již bylo zmíněno výše, pokud nyní marodíte, zaměstnavatel vám opět vyplatí první 3 dny nemocenské, a to ve výši 60 % z vaší průměrné mzdy.

ü  Dalším vývojem prochází také listinné neschopenky, které zmizí. Od 1.1. 2020 doktoři přechází na elektronické neschopenky, tzv. e-neschopenky. Veškerá komunikace mezi lékařem, pacientem i zaměstnavatelem se tím urychlí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).