Hlavní navigace

Máte nějaké novoroční předsevzetí?

Přinášíme několik tipů, jak se s ním poprat v praxi!
14. 1. 2019

Sdílet

Nový rok je tady a my doufáme, že jej prožijete ve zdraví a pohodě! Toto období totiž pro mnohé z nás symbolizuje nové začátky a tím pádem přináší i obrovskou motivaci dělat věci lépe, než tomu bylo minulý rok. Proto si pochopitelně dáváme různá novoroční předsevzetí, jejichž prostřednictvím se pokoušíme zbavit špatných návyků nebo naopak vylepšit to, na čem nám v životě nejvíce záleží.

Mezi nejčastější zadavatele novoročních předsevzetí patří pochopitelně kuřáci, kteří doufají, že jim přechod do dalšího roku dodá dostatek silné vůle na to, aby se tohoto ošklivého zlozvyku jednou provždy zbavili. V něco podobného věří i ti, kteří se doposud aktivnímu pohybu a zdravému stravování příliš nevěnovali nebo ze svého zdravého režimu jednoduše vypadli a chtějí nový start. Jak se s tím ale vypořádat v praxi?

Práce na osobních vztazích

Vánoční čas obvykle probíhá ve znamení rodinné pohody a tím pádem i utužování vztahů, ať už s příbuznými nebo jen s partnerem. Mnoho lidí to inspiruje k tomu, aby v tom pokračovali i v novém roce, což bývá obtížnější vzhledem k tomu, že se na nás opět nahrne práce a další každodenní povinnosti. Není však potřeba žádných závratných změn, úplně totiž stačí, když začnete sami u sebe.

Až se příště uvidíte se svou rodinou, přáteli nebo drahou polovičkou, všímejte si toho, zda jim skutečně nasloucháte. Zdá se to být samozřejmé, ale i vy se jistě někdy přistihnete při tom, že si v hlavě plánujete nadcházející den namísto toho, abyste poslouchali, co se vám druhá strana snaží sdělit. Pokud máte pocit, že váš vztah upadá do stereotypu, zkuste si častěji vyrazit na večeři či do kina nebo najděte nějakou společnou aktivitu, která vás bude oba bavit, a té se pravidelně věnujte.

Odstranění špatných návyků

Špatné návyky jsou přesně to, co nás v určitých ohledech omezuje a zabraňuje nám se posouvat kupředu. Někdo si pod tímto pojmem představí kouření či popíjení alkoholu, jiný nezdravé stravování, zatímco pro někoho to může znamenat zažité způsoby chování, které akorát působí potíže. Při vymýšlení novoročních předsevzetí může změna vypadat velmi snadno, ale ve skutečnosti vyžaduje trpělivost a především neustálé úsilí.

K odstranění závislosti, ať už na cigaretách, alkoholu nebo nezdravém mlsání,je třeba mít velmi silný důvod proč. Až vás totiž přepadnou chutě, měl by se vám v hlavě rozsvítit právě tento důvod, který vám zabrání, abyste opět zajeli do starých kolejí. Často může pomoci i systém odměn – pokud například vydržíte jeden nebo dva týdny bez cigarety, tak vezmete peníze, které jste díky tomu ušetřili, a za odměnu si zajdete na luxusní večeři nebo si koupíte něco pěkného na sebe.

Mezi nejčastější předsevzetí patří pochopitelně také hubnutí a zdravé stravování. Tady je především třeba změnit návyky spojené s nakupováním. Když totiž doma nebudete mít žádné nezdravé a tučné věci, tak jim mnohem snadněji odoláte. Namísto nich raději nakupujte více ovoce, zeleniny a dalších zdravých potravin – inspirací pro vás může být například Lidl leták na příští týden. Jestliže se nemůžete dokopat ke cvičení, kupte si permanentku na skupinové lekce nebo do fitka. Když už do toho vložíte peníze, tak se na to jen tak nevykašlete.

Finance pod palcem

Poslední oblastí, kterou chce spousta lidí zlepšit, i když si nedávají žádná novoroční předsevzetí, jsou finance. Tady už nestačí jen trpělivost a píle, ale také řádné plánování. Pokud nejste spokojeni s platovým ohodnocením, měli byste to začít řešit, ať už skrze svého zaměstnavatele nebo hledáním přivýdělku či nového zaměstnání. Jestliže byste chtěli letos něco ušetřit, přehodnoťte svůj stávající rozpočet a najděte takové výdaje, které byste mohli o něco snížit.

Jako dokonalý pomocník vám může posloužit portál Kimbino. Najdete na něm totiž všechny akční letáky, ať už jde o obchody s elektronikou, nábytkem nebo potravinami. Díky tomu si nákupy můžete naplánovat předem a tím pádem ušetřit spoustu peněz každý měsíc. Kimbino lze navíc využívat jak na počítači, tak skrze novou mobilní aplikaci, takže vám žádná akce jen tak neunikne.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).