Hlavní navigace

Knihy, které šokovaly svět: Zkorumpovaná farmacie a Prolhaná věda

Komerční sdělení
Vyšly šokující knihy Bena Goldacra, poukazující na to, jak lidé trpí a umírají kvůli tomu, že lékařská profese připustila, aby zájmy průmyslu předčily zájmy pacientů.

Sdílet

Ben Goldacre je nejlepším britským autorem, který se zabývá vědou ukrytou za medicínou. Jeho knihy jsou jednoznačným a vtipným útokem a demonstrují, jak dochází ke zkreslování vědy, ke zkáze našich zdravotnických sužeb a jak snadné by bylo je napravit. O neblahých praktikách farmaceutického průmyslu a zdravotnického systému dal autor vědět už knihou Prolhaná věda, přeloženou do 30 jazyků s prodeji jen v Británii přes 500 000 výtisků. Nyní se na pultech knihkupectví objevila i kniha Zkorumpovaná farmacie, která se v anglickém originále rovněž okamžitě zařadila mezi nejprodávanější non-fiction knihy.

V knize Zkorumpovaná farmacie se v konkrétních příkladech dočtete, jak farmaceutické firmy zveličují účinnost svých přípravků, zakrývají vedlejší účinky léků nebo rezignují na vývoj nových typů léčiv, není-li to v jejich finančním zájmu. Zatímco pacienti věří, že jejich léky jsou bezpečné a regulované státem a že lékaři se snaží předepisovat jim ty nejúčinnější léky, celosvětový farmaceutický průmysl je byznys v hodnotě 600 bilionů amerických dolarů, prošpikovaný korupcí a nenasytností. Přestože se kniha čte téměř jako detektivka, nejedná se ani v nejmenším o nepodložené nebo spiklenecké teorie. Autor také nepřivádí čtenáře k zoufalství, protože zároveň dává návody, jak lze celou situaci ze strany vědců, regulátorů, lékařů i pacientů řešit.

V knize jsou zmiňována mimo jiné i tato témata: 

  • Při testování léků se záměrně vybere skupina lidí v relativně dobrém zdravotním stavu, aby úspěšnost léčby statisticky dopadla dle představ výrobce.
  • Při srovnávacích testech nového léku se záměrně vybere úplně nejhorší konkurenční lék (např. s nepříjemnými vedlejšími účinky), aby nový lék vyšel z testu jako vynikající.
  • Přehlížení zjištěných nepříznivých faktů nebo „ztráty“ nepříznivých výsledků, aby se lék dostal co nejrychleji na trh.
  • Případ léku Tamiflu – ve světě se v roce 2009 rozjela akce, aby státy nakupovaly za miliardy zásoby, protože je pandemie chřipky. Autor však předkládá důkazy, že vůbec není prokázáno, zda má lék účinky, které výrobce sliboval.

Kniha Prolhaná věda naopak odhaluje pozadí marketingových a prodejních aktivit různých hochštaplerů, podvodníků (kteří parazitují na lidských slabých místech, nemocech a neštěstí), manipulujících jedinců a pseudovědeckých skupin, které za účelem vlastního obohacení nutí lidem nepravdivé a klamné informace. Autor poukazuje na způsoby a metodiky zkreslování výzkumů, ankety s vhodně volenými otázkami, aby jejich výsledky vyšly podle představ zadavatele. 

V knize se dočtete o nejznámějších světových skandálech: 

  • Americký lékař německého původu hlásal, že AIDS se dá léčit jeho vitaminovými přípravky, a zavrhoval klasická antivirotika. Prosazoval se i v Evropě, kde zavrhoval chemoterapie, ale největší peklo způsobil v JAR. Zde na svoji stranu získal prezidenta a ministryni zdravotnictví, a kvůli této zvrácenosti zemřelo na AIDS o statisíce lidí více.
  • Celosvětová panika, že vakcína MMR (běžně používaná v ČR – v jedné dávce je vakcína proti třem nemocem – spalničkám, zarděnkám a příušnicím) způsobuje autismus: lékař, který toto tvrzení prosazoval, byl posléze usvědčen z úpravy dat ve výzkumu a z podvrhu.

Existují dva přesvědčivé důvody, proč si přečíst tyto knihy. Prvním je, že si vychutnáte její systematické vyvracení nesmyslů předkládaných nutričními odborníky, homeopaty, kosmetickými společnostmi, vědci a farmaceutickým průmyslem. A druhým je fascinující diskuse o tom, proč se necháváme tak snadno napálit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).