Hlavní navigace

Kde objednat biobedýnku? Poradí nový adresář!

Zájem o biopotraviny mezi spotřebiteli roste. V souvislosti s tím se rok od roku také zvyšuje počet Čechů, kteří k nákupu produktů ekologického zemědělství využívají takzvaného systému biobedýnek.

Sdílet

Důvodem je změna v myšlení spotřebitelů, kteří se čím dál tím víc zajímají nejen o původ a kvalitu potravin, ale taktéž o vzdálenost míst, ze kterých pocházejí. V této souvislosti stoupá zájem o čerstvé a sezónní potraviny z blízkého okolí, které spotřebitelé dobře znají. Produkce regionálních drobných a ekozemědělců díky tomu opět nabývá na významu. 

Odpovědí na tento vzrůstající trend v oblasti stravování je mimo jiné adresář Kam pro bedýnky, který je od dubna 2010 na Internetu volně ke stažení. Iniciátory vzniku tohoto speciálního seznamu jsou internetové portály www.bio-info.cz, www.Biospotře­bitel.cz a web Hnutí Duha, kde je dokument ke stažení. Jeden z autorů projektu, Tom Václavík, říká: Cílem adresáře je usnadnit lidem dostupnost místních a čerstvých zemědělských produktů a navázání spojení mezi českými farmáři a spotřebiteli. V současné době adresář čítá na 31 subjektů, u kterých si lze biobedýnky objednat. Jejich služby dnes využívá přibližně dva tisíce zájemců. 

Biobedýnka přímo na práh vašeho domu! 

Nakupovat formou biobedýnek je jedním z nejsnazších způsobů, jak si kvalitní
a zároveň čerstvé sezónní potraviny obstarat. O jejich výběr a dovoz se totiž stará sám ekozemědělec, se kterým se na dodávkách bio potravin touto formou domluvíte. Místo, kde si od ekozemědělce biobedýnku převezmete je věcí dohody, mnoho z nich vám ji ale přiveze až domů.

Obsah biobedýnky zpravidla tvoří čerstvé sezónní ovoce a zelenina, dále to mohou být bio mléčné výrobky, bylinky, mošty apod. Většina spotřebitelů ekozemědělcům při výběru potravin, ze kterých se biobedýnka bude skládat, nechává „volnou ruku“. Sám ekozemědělec totiž nejlépe ví, které potraviny jsou zrovna zralé a ideální ke sklizni. Ovoce a zeleninu tak prostřednictvím biobedýnek dostanete v jejich „nejlepší formě“, ne zřídka i jenom pár hodin poté, co je farmář sklidil. Spotřebitel se tak vždy může těšit na čerstvou porci zdravých vitaminů a hádat, co asi v bedýnce najde tentokrát. Miluju ten pocit, že každý týden nás v bedýnce čeká nějaké překvapení, nedá na systém biobedýnek dopustit Hana Zemanová, autorka úspěšné „bio kuchařky“. Tímto způsobem se navíc zákazníci mohou seznámit i s méně známými druhy ovoce a zeleniny, které by si jinak, kvůli nevědomosti, u svého ekozemědělce neobjednali.

Kam pro biobedýnky v Praze a okolí, aneb 11 tipů pro vás. 

Pokud jste právě dostali chuť na čerstvá rajčata nebo papriku, zkuste se podívat i na následující stránky, prostřednictvím kterých si můžete zajistit dodávky biobedýnek do Prahy a okolí:

  1. www.freshbedyn­ky.cz
  2. http://www.bi­ozahrada.estran­ky.cz/
  3. http://www.bi­ozelenina.eu/
  4. http://www.za­meckesadychram­ce.com/
  5. http://www.bi­ozdravi.eu/
  6. http://www.be­dynky.bio-zahrada.cz/
  7. http://www.bio-bedynky.cz
  8. http://www.far­makosik.cz
  9. http://www.roz­toc.cz/nase-cinnost/tematicke-projekty/bioklub/
  10. http://www.bi­odream.cz/

V případě, že byste měli zájem o biobedýnky z jiné oblasti, podívejte se na stránky http://www.bio-info.cz/zpravy/a­dresar-kam-pro-bedynky-ukaze-lidem-cestu-k-jidlu-z-blizka.

Na tomto odkaze je přehledně zpracován průvodce po biobedýnkách po celé České republice. I vy si zde najdete svého farmáře, kterého máte nejblíže.

Více informací na www.jimebio.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).