Hlavní navigace

Je využívání dotykových zařízení ve výuce krok správným směrem?

O tomto tématu se v poslední době vedou velké spory, zda je dobré, aby děti na základních a středních školách využívaly ve výuce dotyková zařízení.

Sdílet

Na první pohled se totiž může zdát, že tato zařízení slouží pouze pro zábavu a spíše odvádějí pozornost dětí od výuky.

To ale nemusí být zcela pravda, což dokládají přímo i učitelé škol, kteří ve svých hodinách využívají aplikace, jež jsou vytvořené speciálně pro výuku a fungují na dotykových zařízeních. Například výukových aplikací pro Windows 8 je aktuálně ve Windows Store již více než čtyři tisíce. Zajímavou aplikaci používá ve své hodině i Mgr. Martin Lána, učitel a zástupce ředitele ZŠ a MŠ Děčín 4. Pomocí aplikace Barcode generator může učitel zakódovat matematické úlohy. Žáci pak hledají řešení a jejich odpovědi se automaticky generují v učitelově Excelu pomocí vytvořeného on-line formuláře. Je velmi důležité, aby se žáci naučili obsah nejen konzumovat, ale také vytvářet. A tablety s Windows 8 toto umožňují poměrně jednoduše, dodal Mgr. Lána. Hodiny se tak pro žáky stávající více interaktivnějšími a zábavnějšími.

Budoucnost patří vzdělávání

Společnost Microsoft si je vědoma toho, že doba se stále mění a žáky je potřeba připravovat pro dovednosti 21. století, jako jsou analytické a kritické myšlení, týmová spolupráce a využití nových technologií při řešení problémů. Porozumění obsahu a jeho aktivní vytváření je základním kamenem tohoto nového přístupu k výuce. V rámci pilotního projektu Vzděláváme pro budoucnost tak Microsoft podpoří vybavení 15 inovativních vzdělávacích center (www.icstic.cz) napříč Českou republikou, jejichž školitelé budou moci využít výhod dotykových zařízení s operačním systémem Windows při školení učitelů a ředitelů v regionu. Žáci jedné ze tříd 5. ročníku základní školy Lyčkovo náměstí pak díky této podpoře získají tablety s oddělitelnou klávesnicí a operačním systémem Windows 8. Finanční příspěvek na nákup tabletů obdrží také učitelé ze ZŠ Mnichovice a Kunratice. Na ZŠ Mnichovice vznikne dokonce mobilní učebna, která bude sloužit mimo jiné i žákům se speciálními potřebami. Na nové technologie se mohou těšit i žáci ZŠ Lupáčova, kde serverové technologie od Microsoftu pomohou využívat různé typy zařízení.

Pokud se chcete o projektu dozvědět více, jděte na www.microsoft.cz/vzdelava­meprobudoucnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).