Hlavní navigace

Jak na udržitelnost v kosmetice? Méně je více.

Víte, že jedním kvalitním přírodním kosmetickým produktem můžete nahradit i deset běžných z drogerií?
9. 3. 2020

Sdílet

Pojem „udržitelný způsob života“ hýbe společností.  Možná jste už začali omezovat spotřebu mikrotenových sáčků v obchodech, potraviny kupujete od lokálních dodavatelů a ani second handy vám nejsou cizí. Naše kuchyně i šatníky už naštěstí nějaký čas procházejí ekologickou proměnou, která je pro naše životní prostřední nevyhnutelná. To je skvělé. Ale co vaše koupelna? Kolik kosmetických přípravků najdete na poličkách a na vaně? A kolik jich čeká načatých někde vzadu vašich skříněk?

Známe to všichni. Reklamní masírka ze všech stran nám mnohdy nevědomky vtlouká do hlavy, že se neobejdeme bez krému na ruce, na paty, na celulitidu, na dekolt atd. Ale zkusili jste si někdy důkladně prostudovat složení těchto produktů? Čím se tyto krémy od sebe tak zásadně liší? Odpověď bývá častokrát jednoduchá: V podstatě ničím.


Jeden kvalitní mandlový olej nahradí i 10 kosmetických přípravků

V kosmetice obzvláště platí, že méně je více. Nutno však říci, že se bavíme o opravdu kvalitních produktech z oblasti přírodní kosmetiky. Většina z nich obsahuje oleje a rostlinné ingredience s minimálním použitím vody a bez jakýchkoliv syntetických sloučenin. Složení je z 97 až 100 % tvořeno z přírody. Jsou vysoce koncentrované, nabité účinnými látkami a stačí si tak na tělo aplikovat opravdu malé množství. Navíc máte jistotu, že vaše pokožka nepřijímá škodlivé chemikálie.

Čím více bychom se zabývali složením běžné kosmetiky, tím dříve bychom zjistili, že se od sebe kosmetické produkty mnohdy příliš neliší. A že místo 2, 3 i více přípravků nám často stačí pouze jeden, a ještě s ním uděláme větší parádu (doslova).


V přírodní kosmetice „méně“ často znamená „více“

Ukažme si to třeba na příkladu mandlového oleje. Jemný 100% mandlový olej v bio kvalitě můžete zakoupit za velmi příznivou cenu, necelých 200 Kč za 200 ml, a nahradit jím můžete:

  • Tělové mléko pro celou rodinu (je vhodný i pro miminka)
  • Pleťový krém na zralou i aknózní pleť
  • Balzám po holení
  • Olejíček pro lámavé nehty
  • Maska na vlasy
  • Mastička na jizvy, popáleniny, ekzémy
  • Masážní olej

Jistě byste vymysleli i jiné druhy použití. V neposlední řadě můžete mandlový olej i sníst.

Jen si spočítejte, kolik odpadu ušetříte s jedním produktem. A nejde pouze o recyklovatelnost obalů a biologickou rozložitelnost. V souvislosti s udržitelností je třeba brát v potaz i spotřebu vody a energií při výrobě, spotřebu pohonných hmot a uhlíkovou stopu při přepravě, formu pěstování rostlinných surovin. Ale i morální a sociální aspekty. Má značka označení fair trade? Mají zaměstnanci vhodné podmínky pro práci a jsou spravedlivě ohodnoceni? A vrací se část z obratu zpět na podporu tropické vegetace nebo vesnic, kde se suroviny zpracovávají? 

Otázek, které bychom měli zohlednit při výběru kosmetiky, není-li nám životní prostředí lhostejné, je opravdu mnoho.  Naštěstí čím dál tím více výrobců přírodní kosmetiky se právě těmito ekologickými i etickými otázkami zabývá. Ale kdo z nás má čas studovat každou značku, zda je dostatečně fair trade, bio, má recyklovatelný obal a její produkty neobsahují škodlivé chemické látky? Udělali jsme to za vás. Na e-shopu Nuspring.cz najdete zcela bezpečnou přírodní kosmetiku bez syntetických příměsí. 

Složení každého produktu prochází pečlivou kontrolou, stejně jako původ značek a způsob výroby. Vybírat zde můžete z řady ručně dělaných kosmetických výrobků od menších často lokálních značek. Právě v lokálních značkách vidí NuSpring z hlediska udržitelnosti velkou budoucnost. Rychle totiž dokáží měnit výrobu na základě potřeb zákazníků, aniž by to mělo negativní dopad na životní prostředí. Obalům přírodní kosmetiky je věnována stejně velká pozornost. Většinou jsou plně recyklovatelné, vyrobeny z papíru, skla či kompostovatelného bioplastu PLA.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).