Hlavní navigace

Hormonální antikoncepce může ženě přinést řadu výhod. Jaké mýty o ní neoprávněně kolují?

 Autor: ShutterStock
V souvislosti s užíváním hormonální antikoncepce koluje mezi lidmi řada nesmyslných mýtů. Některé tvrdí, že antikoncepce může za přibírání nebo vznik nádorů, jiné argumentují domnělou potřebou organismu se pomocí menstruace čistit. Podívejte se s námi na nejčastější mýty, které lidé o hormonální antikoncepci sdílí a zjistěte, proč jsou ve skutečnosti nepravdivé a nesmyslné.
27. 6. 2022

Sdílet

Mýtus č. 1: Tělo se musí pravidelnou menstruací čistit

Tento mýtus patří mezi ty nejrozšířenější a nejvíce zakořeněné nepravdy o hormonální antikoncepci. Jedná se samozřejmě o naprostý nesmysl. Účelem menstruace není očista organismu, ale příprava ženina těla (její dělohy) na přijetí oplozeného vajíčka. Menstruace má tedy význam pouze z hlediska reprodukce. Ženy, které užívají hormonální antikoncepci, mají navíc jiný typ děložní sliznice, u kterého není pravidelné krvácení nezbytné. V případě dlouhodobého užívání pilulek bez pauzy tedy není negativně ovlivněno zdraví ženy žádným způsobem.

Mimo tato vědecká fakta nenachází mýtus oporu ani v historii. Nikdy totiž ženy nemenstruovaly tak často, jako nyní – za život rodily mnohem více dětí než v dnešní době, a také dlouho kojily. Menstruace je navíc pro ženino tělo velice zátěžová. Každý měsíc musí narůst sliznice endometria, aby se při menstruaci následně odloupala a vyloučila ven, řadu žen také trápí premenstruační syndrom, úporné bolesti, průjem, bolest zad a prsou, nebo únava či změny nálad. Navíc se při menstruaci ztrácí s krví hodně železa, které je někdy obtížné do těla doplňovat v požadovaném množství. Mnohem lepší volbou je pro organismus i psychiku ženy užívání antikoncepce v dlouhých cyklech bez pauzy, kdy jsou tyto nežádoucí projevy sníženy na minimum.

Mýtus č. 2: Po nějakém čase musím antikoncepci vysadit, aby si tělo odpočinulo

Společně s údajnou nutností „očisty“ je tendence vysazovat hormonální antikoncepci po určitém časovém období, dalším nesmyslem, který ženy často dělají v domnění, že svému organismu odlehčí. Časté vysazování hormonální antikoncepce může být naopak velice škodlivé a kontraproduktivní. Největší riziko vzniku nežádoucích účinků se totiž objevuje v prvních měsících užívání, a potom v čase významně klesá. Pokud však žena udělá v užívání pauzu a poté začne antikoncepci znovu užívat, je opět na začátku a vystavuje se zvýšenému riziku vzniku nežádoucích účinků, a to zcela zbytečně. S vysazením také výrazně stoupá riziko neplánovaného početí, kterému dlouhodobé užívání antikoncepce naopak účinně předchází. Pokud tedy neplánujete v nejbližší době otěhotnět nebo přejít na jiný typ ochrany, není vysazování hormonální antikoncepce na místě.

Autor: ShutterStock

Mýtus č. 3: Antikoncepce může způsobit vznik nádoru

Že hormonální antikoncepce může způsobit vznik nádoru, je jeden z nejrozšířenějších mýtů a obav mnoha žen i argument jejích odpůrců. Hormonální antikoncepce nejen, že vznik nádorů nezpůsobuje, ale má navíc řadu pozitivních benefitů, mezi které patří nejen ochrana před neplánovaným početím, ale i výrazné snížení počtu případů karcinomu vaječníků, děložní sliznice, tlustého střeva i konečníku. Preventivně také působí proti některým nádorům prsu a cystám. Nejnovější antikoncepce s obsahem estetrolu je navíc unikátní v tom, že díky selektivnímu působení na tkáně v těle se v prsních tkáních chová jako antagonista estrogenu, prsní tkáň nestimuluje, ba naopak podle studií má schopnost způsobovat apoptózu (buněčnou smrt) experimentálně vyvolaného nádoru prsu. Pod selektivním působením na tkáně v těle si můžeme představit to, že estetrol působí jinak na tkáně v prsech či játrech, jinak na kostní tkáň nebo tkáň v děloze či pochvě. Pokud se tedy obáváte vzniku nádoru prsu, antikoncepce s obsahem estetrolu je společně s prevencí tou nejlepší volbou, jak vzniku nádoru předejít.

Gynekolog MUDr. Oldřich Šottner k estetrolu dodává: „Po dlouhé době se jedná o skutečnou revoluční novinku v hormonální antikoncepci. Po několika desetiletích přichází do kombinované pilulky „nový“ estrogen, a sice tělu vlastní, který se vyznačuje významně jinými vlastnostmi než dosud užívané syntetické hormony. Vzhledem k vlastnostem tohoto estrogenu existuje významný příslib zásadního snížení rizika tromboembolických příhod v souvislosti s užíváním antikoncepce ve srovnání s dosavadními pilulkami.

Mýtus č. 4: Po antikoncepci přiberu

Nasadila jste antikoncepci a přibrala jste? Řada žen přičítá důvody svého přibírání právě užívání hormonální antikoncepce. Jedná se samozřejmě o další vědecky nepodložený mýtus. Podle některých odborníků stojí za přibíráním většinou změna životního stylu po boku partnera. Zatímco single ženy se v jídle více hlídají, zamilované ženy společně s novým partnerem objevují gurmánství, konzumují jídlo večer u sledování oblíbených filmů a seriálů, nebo častěji navštěvují restaurace. Láska přece prochází žaludkem. V žádném případě však nárůst hmotnosti není způsobený užíváním hormonální antikoncepce, což bylo potvrzeno i mnoha analyzovanými vědeckými studiemi.

Nebojte se hormonální antikoncepce zbytečně a všechny své obavy konzultujte se svým gynekologem. Právě ten vám dokáže nejlépe poradit nejen s odhledem na nejnovější studie a objevy, ale i individuální potřeby vašeho organismu. Hormonální antikoncepce, pokud je správně naordinovaná s ohledem na zdravotní stav ženy a na její potřeby a je správně užívána, dovede ženě poskytnout řadu benefitů, nejen spolehlivou ochranu před nechtěným otěhotněním.

Autor: ShutterStock
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).