Hlavní navigace

Desatero, abyste si exotickou dovolenou užili naplno

Cestování do exotických krajin je stále populárnější. Chorvatsko už nám začíná být malé. Mezi populární destinace patří mnohé země Asie. Jak to udělat, aby vás v cizích zemích nedohnaly nepříjemnosti, které mohou mít původ v kulturních rozdílech nebo třeba záludných střevních potížích?
7. 12. 2019

Sdílet

Jak se říká, štěstí přeje připraveným. I lidé s tím nejdobrodružnějším duchem by neměli podcenit rizika, která s sebou turistika za hranice našeho kontinentu přináší. Připravili jsme pro vás desatero zásad, díky kterým si cestu užijete na maximum a vaše vzpomínky budou mít podobu fotografií z Lonely Planet a nikoliv hrůzných historek o ztracených dokladech či potřebě vyhledat lékařskou pomoc.

  1. Před odjezdem zjistěte maximum informací o doporučených očkovacích vakcínách pro vaši destinaci. Nikdo si přece nechce z cest přivézt místo suvenýru tyfus či žlutou zimnici.
  2. Když odjíždíte na dovolenou, střevní bakteriální mikroflóra může ztratit svou přirozenou rovnováhu. Může za to např. konzumace místní vody a potravin, které mohou být kontaminovány viry nebo bakteriemi, zejména pokud cestujete do exotických destinací. Nebo prostě jen sníte něco, na co vaše střeva nejsou zvyklá. Mezi faktory, které mohou ovlivnit rovnováhu střevní mikroflóry patří např. i změna klimatu nebo stravy, stres spojený s cestováním nebo špatné hygienické podmínky v místě pobytu. V těchto případech změna střevní mikroflóry může narušit poklidný průběh vaší dovolené. Z tohoto důvodu je vhodné aktivně doplňovat střevní mikroflóru a udržovat tak její rovnováhu. Doplněk stravy PROBIARON® obsahuje biologicky aktivní kvasinky Saccharomyces boulardii na podporu normální střevní mikroflóry, dále vitaminy A, B6, B9, B12 a D na podporu normálního imunitního systému. Vitamíny B6 a B12 navíc přispívají i ke snížení vyčerpání a únavy.
  3. Víza a povolení jsou základ. Pro jistotu si veškeré dokumenty okopírujte. Určitě je lepší sdílet na sociálních sítích fotku s hashtagem „Ztrácím hlavu z místních krás“ než „Ztratil jsem pas“.
  4. Pořiďte si tištěného průvodce. Ano, na internetu je k nalezení vše, ale v některých odlehlých oblastech není k nalezení internet. Navíc průvodce vám dá punc turisty, což je vždy pozitivní pro komunikaci s místními.
  5. Zapomeňte na řeči o politice. Ono se to nemusí vyplatit ani na české vesnici, tím méně na asijské ulici. Pokud vás zajímá politická situace v dané zemi, nastudujte si ji z literatury, berte ji v potaz, ale s místními se pouštějte jen do debat na nezávažná konverzační témata typu počasí.
  6. Náboženství má v Asii podobu životního stylu. Navíc zde můžete narazit na vyznavače všech světových náboženství – od křesťanství přes islám až po hinduismus či budhismus. Respektujte místní zvyky, které si můžete předem zjistit nebo okoukat. Zatímco v našich končinách se zouváme při vstupu do obydlí, v Asii je dobré sundat obuv při vstupu do svatyní. Pro ženy mnohde platí povinnost šátku na hlavě. Zkrátka na návštěvě je dobré následovat zvyky hostitele.
  7. Pozor na alkohol! Ne, to není žádné mravokárné kázání, ale doporučení. V mnohých zemích – zejména muslimských – existují omezení jeho konzumace a prodeje. Bude nejlepší si dát skleničku až na šťastný návrat.
  8. Jedete lovit zážitky, ale s lovem zvířat, mořských živočichů či sběrem květin buďte opatrní. Nález zakázaných živočišných či rostlinných objektů ve vašem kufru může končit vysokými pokutami nebo pobytem v neoblíbeném penzionu jménem „vězeňská cela“.
  9. Možná se snažíte omezit používání plastových obalů. V Asii na svou láhev na kohoutkovou vodu zapomeňte. Dopřávejte si výhradně balenou, která eliminuje zdravotní rizika.
  10. Než vyrazíte za dobrodružstvím a poznáním, zaregistrujte se v systému DROZD, který provozuje MZČR. Poskytnuté informace slouží Ministerstvu zahraničních věcí k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů. Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím.

Přejeme vám šťastnou cestu a radostný návrat!

Více informací o optimálním udržování střevní mikroflóry naleznete na probiaron.cz.

Pro okamžité získání doplňku stravy PROBIARON® klikněte zde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).