Hlavní navigace

České děti konzumují dramaticky mnoho soli

V různých diskusích mezi maminkami na internetu jsem četla, že i malé miminko může špetku soli, jinde zase, že je sůl pro dětský organismus velmi nevhodná a škodlivá surovina.

Sdílet

Je sůl v jídle škodlivá pro malé dítě? 

Obracím se na vás s dotazem, který myslím uvítá spousta maminek, protože k tématu, které mě zajímá, je tolik rozporuplných reakcí, že skutečně nevím, kde je pravda. Tím problémem je sůl v jídle pro miminka a celkově malé děti. Když jsem si pročetla články na internetu, především různé diskuse mezi maminkami, tu jsem našla odpověď, že i malé miminko může špetku soli, jinde zase, že je sůl pro dětský organismus velmi nevhodná a škodlivá surovina.

Je to otázka, se kterou se peru v podstatě každý den. Mám roční děťátko a pokaždé, když připravuji papání, nevím, jestli přece jen špetičku soli nepřidat, aby lépe jídlo chutnalo? Vždyť v době, kdy bylo ještě miminko v bříšku, také přijímalo soli z mého organismu. Kde je tedy pravda? Děkuji vám moc za odpověď. 

Ilona Janovská
maminka

Milá Ilono, 

je pravdou, že na dané téma existuje velmi mnoho názorů, ale přece jen v jednom bodě se shodnou asi všichni. Sůl v množství, na jaké je běžně zvyklý dospělý člověk, je pro malé dítě nevhodné. Většina maminek ví, že sůl není pro její děťátko vhodná surovina, ale na druhou stranu si maminky leckdy neuvědomí, že sůl je ukryta ve spoustě pokrmů, a to v poměrně velkém množství. Sýry, uzeniny, pečivo, právě to jsou potraviny s vyšší dávkou skryté soli. 

Výsledkem pak je, že až 80 % dětí ve věku 6–12 měsíců přijímá vyšší dávku sodíku, než je doporučené. Aby se těmto návykům na sůl u dětí předcházelo, je nutné dbát na její optimální množství už od prvních příkrmů.

Ideální jsou dětské příkrmy, které obsahují optimální obsah nejen masa a zeleniny, ale i sodíku a dalších nezbytných látek pro vyváženou stravu. Především mějte na paměti, že do dvanáctého měsíce dítěte je doporučena strava pouze s přirozeným obsahem sodíku (bez přidané soli). 

Chcete-li se dozvědět více nejen o soli a celkově o správné výživě pro miminka a malé děti, navštivte speciální webovou stránku Hami www.zaspravnou­vyzivu.cz. Už žádné mýty a polopravdy, Hami přináší fakta a nejnovější poznatky o všem, co prospívá, či naopak škodí vašemu děťátku. 

Vaše redakce
www.zaspravnou­vyzivu.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).