Hlavní navigace

Bioptron – světlo, které léčí...

Fototerapie je moderní léčebná metoda, která využívá ten nejpřirozenější zdroj energie – světlo. Léčebné využívání světla ve vědecké medicíně zaznamenáváme již v 19. století. Po dlouhá léta, prakticky až do objevu antibiotik, byla tato terapie, společně s úpravou životosprávy a s podáváním kaloricky bohaté stravy, jedinou v léčbě tuberkulózy plic.

Sdílet

Moderní fototerapie využívá několik typů zdrojů světla, lišících se jak svými fyzikálními vlastnostmi, tak i účinky na živý organizmus. Zatímco některý z těchto typů se používá i desítky let a patří mezi neodmyslitelnou součást zdravotnických zařízení (infračervené světlo), jiné využívá medicína teprve v posledních letech. Lampa Bioptron® pracuje s polarizovaným světlem ve spektrálním pásmu 480–3400 nm. Odpovídá tak doporučení, aby světelný paprsek emitovaný lampou zahrnoval vlnové délky viditelného světla (v intervalu 390–790 nm) a k dosažení snadnějšího průniku paprsku a lepšího prokrvení ozařované tkáně i infračervenou oblast spektra do 2000 nm. Tyto vlnové délky navozují v organizmu především biostimulační, analgetický a protizánětlivý efekt.

Bioptron logo

Analgetický efekt polarizovaného světla na živou tkáň

Bolest je varovný signál o poškození organizmu. Ve tkáních je bolestivý podnět vyvolán látkami uvolněnými z poškozených buněk a poklesem kyselosti v mimobuněčném prostoru. Polarizované světlo „zavírá vrátka“ tj. bolestivý podnět končí v míše a bolest tedy nevnímáme. Světelná energie „zavře“, nebo alespoň „přivře“ míšní vrátka tak, že jeden ze dvou typů vláken vedoucích bolest – je-li podrážděn světlem, vrátka postupně přivírá. Bolestivý podnět se sice druhým typem vláken šíří, ale pouze do míchy. Pokud tedy dosáhneme po aplikací Bioptronu® snížené citlivosti nervových zakončení, zvýší se jejich práh pro bolest a naše vědomí proto menší bolest ani nezaznamená.

Protizánětlivý efekt

Spočívá v aktivaci všech faktorů, které se podílejí na likvidaci zánětu. Fototerapií dosahu-jeme rozšíření krevních cév, čímž zlepšujeme prokrvení ošetřovaných míst a následně zvyšujeme i jejich okysličení, látkovou výměnu a urychlení odtoku lymfy při otocích. Pozorujeme i zvýšení produkce imunoglobulínů a tím i zlepšení tkáňové odolnosti. Velice opatrní však musíme být při léčbě nesterilních zánětů, které zlepšují tkáňovou odolnost a účastní se likvidace chorobných procesů.

Biostimulační efekt

Tento efekt polarizovaného světla byl v klinické praxi opakovaně potvrzen. Celá vrstva se v místě absorbce záření labilizuje, tj. buňky se stávají zvýšeně mitoticky aktivní a po opakované stimulaci se zrychleně dělí. Zrychlené dělení znamená obnovu povrchových vrstev kůže a sliznice, náhradu tkáňových defektů, nebo jejich překrytí. Přitom nejde o přímý zásah do buněčného programu řízení mitózy, ale především o změnu energetického potenciálu buněk.Celkové energetické „zneklidnění“ buněk kůže a sliznic je provázeno i zvýšenou produkci bílkovin, především produkci kolagenu.

Polarizované světlo nachází uplatnění v řadě medicínských oborů. Mezi nejdůležitější indikace patří:

  1. kožní afekce (bércové vředy, dekubity, pooperační jizvy, akné, herpes)
  2. onemocnění pohybového aparátu (bolesti L páteře, artrotická postižení kloubů, artritidy, epikondylitidy)
  3. gynekologie a porodnictví (strie v období těhotenství, jizvy po episiotomii, prasklinky prsních bradavek, mastitidy)
    Bioptron lampa

Používání lampy Bioptron je velmi bezpečné a není vázáno jen na zdravotnická zařízení, ale je velmi vhodné i v domácím prostředí. Mezi další velké výhody Bioptronu patří velká šíře indikací, cenová nenáročnost a možnost léčení i v období těhotenství.

V případě zájmu o spolupráci navštivte naší www.zepter.cz stránku nebo nás můžete kontaktovat na tel.č. 331 311 888.

Zepter logo

Zepter International s.r.o.,

Spálená 55, 110 00 Praha 1

Tel.: 221 990 838

Fax: 221 990 828

Email: bioptron@zepter.cz
.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).