Hlavní navigace

Atopický ekzém u kojenců a dětí: vyzrajte na něj ve 3 krocích

Jaké jsou příčiny atopického ekzému? Čím předejít akutní fázi onemocnění a čím zmírnit jeho průběh?
27. 1. 2020

Sdílet

Atopická dermatitida (častěji nazývaná atopický ekzém) je kožní onemocnění, která dokáže potrápit pacienty všech věkových kategorií. Největší frustraci ovšem zažívají rodičové: bezmocně přihlíží tomu, jak si jejich ratolesti škrábou podrážděnou a suchou pokožku, budí se ze spaní a podobně. To často ústí i v partnerské hádky a vzájemné obviňování se. Víte, o čem mluvíme? Pochopte specifika dětské pokožky i průběh ekzému a aplikujte přípravky, které vašim dětem uleví – okamžitě i v dlouhodobém horizontu.

Příčiny a příznaky ekzému u kojenců a dětí

Věděli jste, že dětská pokožka jen z jedné pětiny tak silná jako pokožka dospělých? Není divu, že citlivěji reaguje na chemické, fyzikální a mikrobiální vlivy, UV záření a dehydrataci. Struktura pokožky se vyvíjí až do 6. roku života. Atopický ekzém poskytuje každé páté až desáté dítě. U třetiny těchto případů onemocnění během dětství odezní, u ostatních však může přetrvávat až do dospělosti. Atopický ekzém lze považovat za dědičné onemocnění. Dalším rizikovým faktorem je i místo, kde žijeme: městské znečištěné oblasti nebo chladnější podnebí zvyšují náchylnost k onemocnění.

 

Onemocnění má dvě odlišné fáze: 

  1. akutní fáze, kdy pokožka vzplane 
  2. období mezi vzplanutími, kdy je pokožka klidnější

Co se týče kojenců, příznaky se obvykle vyskytnou po odstavení miminka: náhle se objeví vyrážka a pokožka je zanícená a svědí. Ve fázích akutního vzplanutí může z infikované pokožky vytékat tekutina. Nejobvyklejší je výsev v obličeji – zejména v tvářích – a ve vlasové pokožce), kolenou a loktech. Jen velmi vzácně se u kojenců atopická pokožka vyskytuje v oblasti zakryté plenkami. 

Děti, u nichž se onemocnění projeví mezi 2. rokem a pubertou, obvykle začínají mít vyrážku v oblasti ohybů loktů či kolenou, krku, zápěstí, kotníků a/nebo záhybů mezi hýžděmi a stehny. Na pokožce se obvykle vytvářejí „hrbolky“, pokožka zesiluje a hrubne. 

Jak o atopickou pokožku u nejmenších pečovat

Protože neexistuje žádný známý lék na atopickou dermatitidu, je hlavním cílem při každodenní péči o atopickou pokožku prodloužit neakutní fáze. Při vzplanutí je kladen důraz na co nejrychlejší zklidnění pokožky. 

  1. Používejte šetrné mycí prostředky a omezte dobu koupání: alkalická mýdla jsou pro pokožku agresivní a vysušuje ji. Horká voda a dlouhé koupele smývají z pokožky lipidy. Zkraťte čas a používejte teplou, ne horkou vodu. 
  2. Dbejte na sluneční ochranu. Dětská pokožka potřebuje zvláštní ochranu před škodlivými UV paprsky. Kojenci by neměli být vystavováni slunci vůbec. Děti by se měly vyhýbat slunci mezi 10. a 16. hodinou. Samozřejmostí je použití přípravků na opalování s vysokým ochranným faktorem.
  3. Používejte speciální kosmetiku pro citlivou pokožku. Pravidelná hydratace výrobky s prokázanou kožní snášenlivostí pomohou zachovat pokožku hydratovanou a zdravou. Pečující výrobky byste také měli používat k cílenému ošetřování konkrétních problémů a onemocnění. Například přípravky Eucerin AtopiControl lze použít i k ošetřování atopického ekzému.

Vyzkoušejte Eucerin Acute krém a Sprej proti svědění

Většina výrobků v této řadě (vhodné pro dospělé, děti a kojence od tří měsíců) obsahuje jedinečný komplex aktivních složek se zklidňujícím licochalconem A a ceramidy posilujícími kožní bariéru. Kromě výrobků základní péče zmírňujících vysušování, zarudnutí a svědění - sprchový olejlehká tělová emulzetělové mlékokrém na ruce, pleťový krém a univerzální krém − přináší řada i dva nenahraditelné pomocníky:

  • Eucerin AtopiControl Acute krém byl vyvinut speciálně pro úlevu pokožce během vzplanutí – zklidňuje zarudnutí a svědění a snižuje potřebu škrábání.
  • Eucerin AtopiControl Sprej proti svědění pokožku okamžitě ochlazuje, zmírňuje svědění během 60 vteřin a poskytuje úlevu až na šest hodin Lze jej používat, pokud pokožka svědí mezi vzplanutími nebo v akutní fázi atopické dermatitidy. Dále účinně působí na svědící pokožku při onemocnění lupénkou, xerózou nebo cukrovkou.

Jaké jsou vaše zkušenosti s atopickém ekzémem u dětí? Testovali jste řadu Eucerin AtopiControl? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).